Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mamy i dziecka. Występuje u ok. 10 proc. kobiet w ciąży. Odsetek ten jednak wciąż wzrasta w związku z rozpowszechnieniem otyłości i odkładaniem macierzyństwa na później. Wcześnie diagnozując i dobrze lecząc to zaburzenie, można zapobiec jego groźnym skutkom.

Terminem cukrzyca ciążowa określa się zaburzenia metabolizmu węglowodanów, które po raz pierwszy zostały rozpoznane w okresie ciąży. Choć po urodzeniu dziecka zwykle ustępują, to zwiększają ryzyko, że kobieta zachoruje w przyszłości na cukrzycę, zwłaszcza typu 2.

Które kobiety najbardziej zagrożone?

Na cukrzycę ciążową narażone są ciężarne po 35. roku życia, które urodziły dziecko ważące powyżej 4 kg, dziecko z wadą rozwojową,

Mogą na nią zapaść kobiety, u których w przeszłości stwierdzono zgon wewnątrzmaciczny płodu, cierpią na zespół policystycznych jajników, mają nadciśnienie tętnicze, są otyłe lub mają nadwagę, są rodzinnie obciążone ryzykiem cukrzycy typu 2, rodziły wiele dzieci, rozpoznano u nich cukrzycę ciążową w którejś z poprzednich ciąż.

Do rozwoju cukrzycy ciążowej może przyczynić się nadmierne przybranie na wadze w okresie ciąży.

Groźna dla matki i dziecka

Cukrzyca ciążowa może być przyczyną powikłań groźnych zarówno dla dziecka, jak i dla jego mamy. Wiąże się m.in. z większą liczbą urazów okołoporodowych dzieci oraz ich częstszą umieralnością, zwiększa ryzyko epizodów niedocukrzenia (tzw. hipoglikemii) u noworodków i wad wrodzonych.

Z kolei ciężarne, u których wystąpią zaburzenia metabolizmu glukozy, są bardziej narażone na wielowodzie (nadmierna ilość płynu owodniowego), stan przedrzucawkowy (objawia się m.in. wysokim ciśnieniem tętniczym, obrzękami, zaburzeniami widzenia, zawrotami i bólami głowy) oraz rzucawkę (groźny dla życia napad drgawek, utrata przytomności, śpiączka).

Ważne jest jednak to, że dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniej kontroli poziomu glukozy we krwi można znacznie zmniejszyć ryzyko tych powikłań. Dlatego Polskie Towarzystwo Diabetologiczne (PTD) wydało zalecenia na temat czynników ryzyka cukrzycy ciążowej.

Ważne wczesne wykrycie

Zgodnie z zaleceniami PTD już podczas pierwszej wizyty u ginekologa (w I trymestrze ciąży) kobieta, która nie jest szczególnie zagrożona cukrzycą ciążową powinna mieć zlecone oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Gdy stężenie glukozy nie przekracza 100 mg/dl, jest uznawane za prawidłowe.

Jeśli poziom glukozy wynosi 100 mg/dl lub więcej, konieczna jest dalsza diagnostyka – w zależności od wyniku lekarz może zlecić powtórne zmierzenie poziomu glukozy na czczo lub test doustnej tolerancji glukozy w ilości 75 gram na czczo.

W przypadku wyniku prawidłowego test należy powtórzyć między 24. a 28 tygodniem ciąży. Gdy wynik jest nieprawidłowy pacjentka musi trafić pod opiekę odpowiedniego ośrodka – poradni diabetologicznej.

Leczenie cukrzycy ciążowej

U części pacjentek ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową wystarczy zmiana i ścisłe przestrzeganie diety oraz odpowiedni zestaw ćwiczeń, by utrzymywać prawidłowe stężenie glukozy. Tak się dzieje przy typie cukrzycy ciążowej określanym jako G1.

W typie określanym jako G2 konieczne jest wdrożenie dodatkowej insulinoterapii. Nie zalecane jest natomiast stosowanie doustnych leków przeciwcukrzycowych.

Więcej informacji na temat cukrzycy ciążowej można znaleźć na stronie www.cukrzyca.info.pl.

Możesz ocenić ten artykuł: