Choć zazwyczaj łupież kojarzy nam się z białymi, nieestetycznymi plamkami pokrywającymi włosy, ramiona i ubranie, to jednak nazwa ta może odnosić się do kilku różnych chorób. Tym sposobem możemy wskazać chociażby łupież pstry, czyli schorzenie, które również może dotknąć skóry głowy, jednak zazwyczaj pojawia się na innych częściach ciała. Jego objawy mogą być niezwykle uporczywe, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić.
Jak najprościej rozpoznać łupież pstry?
Łupież pstry przyjmuje postać nierównomiernie rozmieszczonych, nieregularnych plamek o różowawym, beżowym lub brunatnym zabarwieniu. Ich brzegi niejednokrotnie się łuszczą, na dodatek ślady mają tendencję do zlewania się.
Zmiany skórne w przypadku łupieżu pstrego najczęściej są ulokowane na klatce piersiowej, tułowiu oraz ramionach. Nierzadko pojawiają się też na karku i owłosionej skórze głowy, a nawet na twarzy. Dość często towarzyszy im uciążliwy świąd i pieczenie, a ich powierzchnia jest z reguły przesuszona i szorstka w dotyku.
Należy pamiętać, by w żadnym wypadku nie diagnozować choroby skóry samodzielnie. Jeśli dostrzeżemy jakieś niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej udać się do zaufanego dermatologa. Tylko specjalista może poprawnie rozpoznać łupież pstry i tym samym zaproponować nam odpowiednie leczenie.
Do diagnostyki łupieżu pstrego wykorzystuje się badanie mykologiczne oraz test z użyciem lampy Wooda. Dodatkowo lekarz dokładnie przygląda się wszelkim symptomom i przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad. Połączenie tych elementów sprawia, że rozpoznanie może być miarodajne – zdarza się, że choroba jest mylona z innymi schorzeniami skóry. Dlatego też dermatolog musi odróżnić łupież pstry od:
- bielactwa nabytego – w tym przypadku zmiany mają gładką powierzchnię i nie towarzyszy im świąd, jednak sam ich wygląd może być podobny, tym bardziej, że tak samo jak ślady łupieżu pstrego nie reagują na słońce i nie opalają się;
- bielactwa kiłowego – występuje ono prawie wyłącznie u kobiet i z reguły objawia się małymi plamkami umiejscowionymi głównie na karku i szyi;
- łupieżem różowym Gilberta – charakteryzuje się on czerwonymi lub mocnoróżowymi plamkami. Choroba ma znacznie łagodniejszy przebieg niż łupież pstry i zwykle mija samoistnie po kilku tygodniach;
- łojotokowego zapalenia skóry – tutaj zazwyczaj zauważamy też inne symptomy, takie jak łuszczenie w okolicach brwi.
Występowanie łupieżu pstrego
Na łupież pstry chorują przede wszystkim dorośli między 20. a 40. rokiem życia. Choroba bardzo rzadko występuje w okresie dojrzewania – są to jedynie pojedyncze przypadki.
Łupież pstry z reguły nie dotyczy też dzieci, choć diagnozy zdarzają się również u maluchów. Wówczas do charakterystycznych zmian skórnych dołączają też inne objawy, takie jak ból głowy, ogólne osłabienie, nudności czy gorączka. W momencie, kiedy dziecko skarży się na złe samopoczucie, a na jego skórze pojawiły się brunatne lub beżowe plamki, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Łupież pstry jako choroba nawrotowa
Stosowanie się do wszystkich zaleceń dermatologa naprawdę może przynieść zdumiewające rezultaty. Jednak nawet w chwili, kiedy wszelkie objawy ustąpią, wciąż zależy zachowywać ostrożność.
Wszystko dlatego, że łupież jest chorobą nawrotową. Nawet kiedy nasza skóra na powrót stanie się idealnie gładka i pozbawiona nieestetycznych śladów, to uciążliwe symptomy mogą powrócić. Dzieje się tak, ponieważ schorzenie jest wywoływane przez zakażenie grzybami z rodzaju Malassezia furfur, czyli drożdżakami. Są to organizmy, które naturalnie występują na ludzkim ciele, jednak kiedy pojawia się ich zbyt dużo, może dojść właśnie do powstawania plamek oraz innych przykrych konsekwencji.
Charakter nawrotowy sprawia, że łupieżowi pstremu należy stale zapobiegać. Nawet kiedy zakończymy terapię farmakologiczną, która rzeczywiście przyniosła oczekiwany efekt, to i tak musimy pamiętać o innych wskazówkach, by nie dopuścić do ponownego rozwoju choroby.
Czy istnieją skuteczne sposoby leczenia łupieżu pstrego?
Metody leczenia łupieżu pstrego są nie tylko skuteczne, ale też stosunkowo proste. Oczywiście punktem wyjściowym musi być trafnie postawiona diagnoza, dlatego w chwili wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Kiedy zostanie potwierdzone, że chorujemy na łupież pstry, możemy przejść do aktywnej walki.
W tym przypadku stosuje się zazwyczaj leczenie miejscowe, polegające na maściach i żelach przeciwgrzybiczych. Dermatolodzy często zalecają także korzystanie z szamponów przeciwłupieżowych, jako że zmiany skórne mogą pojawić się na głowie – głównie ze względu na to, że nie brakuje tam drożdżaków.
W chwili, kiedy zakażenie zaczyna mieć coraz ostrzejszy przebieg, proponuje się leczenie ogólne w postaci leków stosowanych doustnie.
Terapia zwalczająca łupież pstry zazwyczaj trwa kilka tygodni. Im wcześniej zgłosimy się po profesjonalną pomoc, tym szybciej możemy liczyć na powrót do zdrowia. Jeśli przykładowo trafimy pod opiekę lekarza w zaawansowanym stadium choroby, może już wówczas dojść do odbarwień na skórze. Wówczas muszą upłynąć kolejne tygodnie, by naturalny pigment w skórze mógł się odbudować.
Oczywiście przyjmowanie leków to nie wszystko, co możemy zrobić w przypadku łupieżu pstrego. Wiele zależy od nas samych – naszego trybu życia, diety, przyzwyczajeń. Dlatego zmagając się z uporczywą chorobą skórną, warto zadbać o to, by wyeliminować z jadłospisu wysokoprzetworzone produkty, a także napoje gazowane czy słodycze. Zamiast tego nasze posiłki powinny się opierać na świeżych warzywach i owocach, rybach, pełnoziarnistym pieczywie czy też nasionach i orzechach. Należy dostarczać organizmowi duże ilości witaminy C i A, błonnika, cynku oraz żelaza.
Z naszej codzienności powinniśmy też wykluczyć używki. Zarówno nadużywanie alkoholu, jak i palenie papierosów może się przyczynić do nasilenia objawów łupieżu pstrego. Dodatkowo, pozytywne wyniki przyniesie aktywność fizyczna, praca nad swoim metabolizmem i lepszym samopoczucie –stres również jest czynnikiem, który może zaostrzyć symptomy chorób skórnych. Dlatego tak istotne jest, by zawsze znajdować chociaż kilka minut dla siebie i poświęcać je w całości na relaks.
Podstawową zasadą w leczeniu łupieżu pstrego jest bezwzględne przestrzeganie higieny osobistej. Nadmierna potliwość może prowadzić do namnożenia się drożdżaków i tym samym zakażenia. Dlatego pamiętajmy o tym, by nie dotykać brudnymi dłońmi twarzy i by nigdy nie pomijać mycia czy dezynfekcji. Ważne jest, by nosić ubrania wyłącznie z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin. Sztuczne materiały sprawią, że będziemy jeszcze bardziej się pocić, a wówczas łatwo o podrażnienia skóry.
Ponieważ łupież pstry jest chorobą zakaźną, szczególną ostrożność trzeba zachować w miejscach publicznych, takich jak sauna, solarium, basen czy też zakłady fryzjersko-kosmetyczne. Zwracajmy uwagę na to, czy stanowiska są dezynfekowane i czy sami pracownicy również stosują się do przepisów BHP.
Unikajmy ponadto korzystania szczotek do włosów czy ręczników pożyczonych od innej osoby. W ten sposób również może dojść do zarażenia.
Czym warto wspomóc leczenie łupieżu pstrego?
Co jeszcze możemy zrobić, by objawy łupieżu pstrego jak najszybciej ustąpiły? Oczywiście wdrożyć odpowiednią pielęgnację. Regularne stosowanie sprawdzonych kosmetyków może w dużym stopniu poprawić kondycję naszej skóry i na dodatek uśmierzyć dolegliwości związane z chorobą.
Ponieważ w leczeniu łupieżu pstrego nie należy zapominać o skórze głowy, koniecznie należy używać szamponu, który wspomógłby redukowanie symptomów. Dercos DS – Szampon przeciwłupieżowy włosy suche od Vichy wspaniale oczyszcza, a do tego przywraca niezbędny komfort. Znakomicie sprawdzi się również Dercos DS – Ultrakojący szampon do włosów suchych. Jeśli odczuwamy uporczywy świąd, to ten produkt natychmiastowo go uśmierzy i załagodzi wszelkie podrażnienia.
Osoby zmagające się z bardzo uporczywymi objawami łupieżu mogą także sięgnąć po produkt o bardziej intensywnym działaniu. Mowa o Dercos Micro Peel, szamponie peelingującym na ciężki, tłusty łupież. Doskonale złuszcza i usuwa martwy naskórek, a przede wszystkim dogłębnie oczyszcza skórę głowy. Jednocześnie wykazuje się właściwościami łagodzącymi, dlatego też przynosi przyjemną ulgę.
Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu włosów w dobrej kondycji, a jednocześnie chcemy pozbyć się swędzenia oraz wszelkich podrażnień na owłosionej skórze głowy, zdecydowanie warto pochylić się nad kosmetykami z gamy Dercos od Vichy. W zależności od typu włosa oraz potrzeb skóry możemy znaleźć produkt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania – również w przypadku walki z łupieżem pstrym.
Komentarze (0)