Zarówno zbyt intensywny wysiłek fizyczny, jak i zbyt długie unieruchomienie w negatywny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu. Jedną z najczęstszych dolegliwości pojawiających się u pacjentów długotrwale leżących lub poruszających się na wózkach inwalidzkich są odleżyny. Nieleczone mogą prowadzić do zakażenia, sepsy, a nawet przedwczesnego zgonu. Dlatego nie wolno ich bagatelizować! Jak powstają i jak zapobiegać ich powstawaniu? Sprawdź!

Znajdź placówki:
Poradnia chirurgii ogólnej na NFZ
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ
Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ

Co to są odleżyny?

Odleżyny to ogniska martwicy tkanek powstałe w wyniku trwającego przez dłuższy czas nacisku. Odleżyny najczęściej klasyfikuje się według pięciostopniowej skali Torrance’a, gdzie pierwszy stopień oznacza zaczerwienienie blednące przy nacisku, a piąty martwicę obejmującą nie tylko skórę, ale także mięśnie, kości i stawy. Im szybsza diagnoza, tym skuteczniej można pomóc choremu! Jednym ze sposobów leczenia na pierwszych etapach choroby jest maść na odleżyny. Tego typu preparaty zawierają składniki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, które łagodzą ból i przyspieszają gojenie ran. Dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka nad osobami starszymi, nieprzytomnymi, pozostającymi w śpiączce i nieuleczalnie chorymi. Zbagatelizowanie pierwszych objawów choroby może prowadzić do groźnych powikłań i stanu, który wymaga interwencji chirurgicznej.

Kto jest najbardziej narażony na ryzyko powstawania odleżyn?

Na ryzyko powstawania odleżyn najbardziej narażeni się pacjenci obłożnie chorzy, którzy mają problem z samodzielnym poruszaniem się: korzystają z wózków inwalidzkich lub spędzają większość czasu w pozycji leżącej. Martwica tkanek najczęściej dotyka osoby w podeszłym wieku (po 70. roku życia). Czynnikiem zwiększającym ryzyko powstawania odleżyn jest nieprawidłowa masa ciała: zarówno nadwaga, jak i niedowaga, nietrzymanie moczu i kału, a także zaawansowana cukrzyca oraz zaburzenia układu nerwowego.

Odleżyny powstają w miejscach najbardziej narażonych na ucisk, czyli w przypadku osób leżących na plecach: w okolicy pośladków, łopatek, pięt i wzdłuż kręgosłupa, a w przypadku osób korzystających z wózków inwalidzkich w okolicy łopatek, na końcowym odcinku kręgosłupa, a także w zgięciach kolan.

Jak zapobiegać odleżynom?

Odleżyny w początkowych stadiach powodują dyskomfort i intensywny ból. Im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniej z nimi walczyć. Zbagatelizowane mogą prowadzić do rozwoju chorób bezpośrednio zagrażających życiu. W przypadku osób obłożnie chorych i narażonych na długotrwały ucisk zaleca się częstą zmianę pozycji pacjenta co dwie godziny). Jednym ze sposobów profilaktyki jest stosowanie specjalnych materacy, poduszek i kręgów przeciwodleżynowych. Konieczna jest także odpowiednia dieta i nawodnienie pacjenta.

Jak leczyć odleżyny? Maść na odleżyny

Leczenie warto wdrożyć jak najszybciej, aby zapobiec rozwojowi choroby. Aby wdrożyć skuteczne środki, konieczne jest rozpoznanie stadium choroby. Jednym z elementów leczenia odleżyn jest właściwa pielęgnacja ciała, zwłaszcza w miejscu zmienionym chorobowo (dokładne oczyszczanie, osuszanie i natłuszczanie). Maść na odleżyny przyspiesza regenerację naskórka uszkodzonego w wyniku długotrwałego ucisku. Warto zadbać także o odpowiednią pościel i wygodne ubranie, które nie powoduje nadmiernego ucisku.

Możesz ocenić ten artykuł: