Owłosienie na twarzy może przybierać różną intensywność. U jednych będzie to delikatny meszek, u innych grube i kłujące włoski. Chociaż nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pewna ilość włosków na twarzy to zjawisko normalne (nawet u kobiet), nie ma też nic złego w chęci ich usunięcia. Jeśli masz problem z nadmiernym owłosieniem nad wargą, na linii żuchwy czy na brodzie, rozważ depilację laserową twarzy.

Epilacja twarzy a inne metody usuwania owłosienia z twarzy

Kremy do depilacji zawierają specjalne substancje chemiczne, które są w stanie rozpuszczać łodygę włosa. Mimo że składniki tych produktów są przebadane dermatologicznie i bezpieczne dla skóry, u wielu osób powodują podrażnienia i reakcje alergiczne.

Usuwanie włosów z twarzy za pomocą wosku czy pasty cukrowej to zdecydowanie najbardziej bolesne zabiegi depilacji. Nieprofesjonalnie wykonane mogą doprowadzić do poważnych podrażnień naskórka. Aby depilacja woskiem przyniosła pożądane efekty, włoski powinny mieć długość co najmniej 3 mm, co oznacza, że za każdym razem trzeba czekać, aż wąsik odrośnie, aby ponownie wybrać się na zabieg.

Kolejną metodą usuwania owłosienia z twarzy jest wyrywanie go pęsetą. Jest to żmudna procedura, która wymaga czasu, zwłaszcza gdy włosów na twarzy jest sporo. Metody, polegające na wyrywaniu włosków (czyli oprócz pęsety, również wosk i depilator elektryczny) nierzadko prowadzą do wrastania włosków.

Najgorszym pomysłem w przypadku usuwania włosków z brody i innych części twarzy jest ich golenie. Podstawową wadą tej metody jest bardzo szybki odrost owłosienia. Ponieważ włosy są obcięte na powierzchni, odrastają tępe, a nie zwężające się ku górze, przez co mogą wydawać się grubsze.

Depilacja laserowa twarzy jest zabiegiem hipoalergicznym, ponieważ nie wymaga zastosowania żadnych środków chemicznych. Nie musisz "zapuszczać" zarostu, żeby zabieg mógł się odbyć, jak to się dzieje przy depilacji woskiem. Epilacja twarzy prowadzi do usunięcia całego włosa (łodygi wraz z cebulką), dzięki czemu ten już nie odrasta, a także nie wrasta.

Jakie efekty daje laserowa depilacja twarzy?

Depilacja laserowa twarzy to jedyna metoda, która pozwala na pozbycie się nadmiernego owłosienia na bardzo długo. Ważne jest jednak, aby wykonać pełną serię zabiegów, czyli zwykle co najmniej 4-6 sesji, co około 4 tygodnie. Pojedynczy zabieg powoduje bowiem usunięcie tylko części włosów – tych, które akurat znajdują się w fazie aktywnego wzrostu (anagenu).

Depilacja laserowa twarzy działa poprzez kontakt wiązki lasera z melaniną – pigmentem, znajdującym się we włosach. Zachodzi zjawisko fototermolizy – energia świetlna zamieniana jest w cieplną, a włos ulega destrukcji. Zniszczony zostaje cały włos, również jego macierz, dzięki czemu nie jest możliwy jego ponowny wzrost.

Dzięki prężnemu rozwojowi technologii laserowa depilacja twarzy jest skuteczna w przypadku każdego rodzaju i koloru owłosienia. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, nowoczesne lasery do depilacji pozwalają na usuwanie nie tylko ciemnych, ale też jasnych włosów, w których znajduje się dużo mniej melaniny. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu takich urządzeń jak laser Motus czy Thunder MT.

Depilacja laserowa twarzy a PCOS i hirsutyzm

Depilacja laserowa twarzy to zabieg rekomendowany przy hirsutyzmie (nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet) wywołanym przez takie zaburzenia hormonalne, jak  PCOS (zespół policystycznych jajników). Warto jednak wiedzieć, że przy niewyrównanej gospodarce hormonalnej laserowe usuwanie owłosienia na twarzy może nie być tak skuteczne, jak u zdrowych osób. Dlatego ważne jest, aby jednocześnie pozostawać pod opieką lekarza endokrynologa i kontynuować leczenie. W przypadku hirsutyzmu ryzyko odrostu włosków jest zwiększone, dlatego zwykle potrzebne są częstsze zabiegi przypominające.

W razie innych pytań dotyczących depilacja twarzy laserem zapraszamy do kontaktu z ekspertami laseroterapii z Kliniki Miracki w Warszawie.

Możesz ocenić ten artykuł: