Katar, kaszel, duszności, świąd - to tylko niektóre z przykrych skutków zetknięcia się alergika z substancją, która go uczula. Dlatego należy zadbać, by stężenie alergenu w otoczeniu chorego - szczególnie w domu - było jak najmniejsze.

By odpowiedzieć na pytanie jak to zrobić, trzeba najpierw stwierdzić - z jaką alergią się zmagamy

Uczulenie na roztocze: pozbądź się tkanin, często pierz pościel

W przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego musimy pamiętać, że te mikroskopijne pajęczaki lubią wszystkie ciepłe i wilgotne miejsca, nie tolerują natomiast słońca i mrozów.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) radzi, by osoby uczulone na roztocza pozbyły się ze swoich mieszkań tkanin, takich jak tapicerowane meble, dywany, zasłony, firanki, narzuty itp. Inne siedlisko kurzu, jakim są pluszowe zabawki powinno się przechowywać w foliowych workach i co jakiś czas prać lub okresowo mrozić w zamrażarce.

W sypialni, gdzie bytuje najwięcej roztoczy, należy używać materacy z gąbki, które można latem suszyć na słońcu, a zimą mrozić na dworze. Pościel powinno się prać raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, a syntetyczne kołdry i poduszki - co 4 do 12 tygodni. Alergik powinien też stosować pokrowce na kołdry i poduszki z tzw. tkanin barierowych, czyli nieprzepuszczających alergenów roztoczy.

Mieszkanie powinno być często wietrzone, a odkurzacz, którego używamy, zaopatrzony w specjalny filtr HEPA. Do usuwania kurzu należy stosować wilgotne ściereczki.

Ważne jest także, by powietrze w pomieszczeniu było jak najbardziej suche (wilgotność w granicach 40-45 proc.) i chłodne (temperatura poniżej 22 st. C.).

W domowej walce z roztoczami można też zastosować środki roztoczobójcze - m.in. spraye do tkanin.

Zarodniki grzybów pleśniowych: uwaga na wilgoć

Jeśli jesteśmy uczuleni na zarodniki grzybów pleśniowych, musimy pamiętać, że podobnie jak roztocza bytują one w wilgotnych, ciepłych i źle wentylowanych pomieszczeniach. Dobre warunki rozwoju mają też za tapetami, pod wykładzinami, w nawilżaczach powietrza, klimatyzatorach, w ziemi doniczkowej, na zbutwiałych częściach roślin, na gnijących resztkach pokarmów.

Dlatego - jak radzi PTA - należy dbać o dobrą wentylację łazienek, kuchni, piwnic, unikać nawilżaczy powietrza, usunąć z domu rośliny doniczkowe, często opróżniać kosz z odpadkami, nie przechowywać łatwo psujących się owoców, a warzywa trzymać w lodówce.

Podobnie jak w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego nie wolno też zapominać o praniu i wietrzeniu pościeli oraz regularnej wymianie kołder i poduszek. Badania naukowców z Uniwersytetu Manchesterskiego pokazują bowiem, że są one wymarzonym środowiskiem dla grzybów.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Allergy" pokazują, że każda poduszka jest siedliskiem średnio ponad miliona zarodników grzybów. Angielscy naukowcy badali poduszki używane przez 1,5 do 20 lat - wypełnione naturalnym lub syntetycznym pierzem - w każdej z nich znaleźli od czterech do 16 różnych gatunków grzybów.

Uczulenie na zwierzęta: kąp pupila raz w tygodniu

W przypadku uczulenia na zwierzęta (kota, psa, chomika, świnkę morską, szczura, mysz) najlepiej w ogóle nie trzymać ich w domu. Jeśli jednak masz już zwierzaka, PTA zaleca, by raz w tygodniu były kąpane. Dbaj też o to, by ich sierść nie miała możliwości gromadzenia się w miękkich obiciach lub np. w dywanach.

Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki roślin, w domu można zrobić tylko jedno - spać przy zamkniętych oknach.

Możesz ocenić ten artykuł: