Polacy wybierają jako cel wakacyjnych wyjazdów coraz bardziej egzotyczne miejsca. Aby wymarzony wyjazd nie skończył się chorobą, warto poddać się wcześniej szczepieniom, a w trakcie pobytu bezwzględnie przestrzegać zasad higieny.
Przed wyjazdem warto przeczytać przewodniki o miejscu, do którego się wybieramy, aby dowiedzieć się, na jakie zagrożenia związane ze zdrowiem możemy natrafić. Natomiast gdy po powrocie zauważymy niepokojące objawy, np. gorączkę, wysypkę, natychmiast powinniśmy pójść do lekarza na kontrolę. Zalecane jest też zrobienie kompleksowych badań krwi i kału, aby wykluczyć zarażenie pasożytami. Warto też pamiętać, że niektóre choroby mogą rozwijać się przez kilka tygodni od zakażenia.
Przed wyjazdem: zaszczep się
Jednym ze sposobów, aby uchronić się przed niektórymi chorobami występującymi w egzotycznych krajach, są szczepienia ochronne; niektóre z nich są obowiązkowe. Należy o nich pomyśleć już kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem.
Informacje o szczepieniach obowiązkowych do poszczególnych krajów i regionów, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji epidemiologicznej, są publikowane na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int/ith oraz amerykańskiego Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) www.cdc.gov.travel. Lista placówek oferujących szczepienia jest też publikowana na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl.
Uważaj na to, co jesz i pijesz
W krajach egzotycznych należy pić wodę wyłącznie z pewnego źródła, najlepiej butelkowaną. Także do mycia zębów powinno używać się wody butelkowanej. Należy też pamiętać, że w krajach, w których zaleca się, aby nie pić wody z kranu, nie powinno się także zamawiać drinków z lodem.
Ponadto nie wolno jeść surowych warzyw, a owoce należy obierać ze skórki.
W Egipcie, Tunezji czy Maroku bezwzględnie powinniśmy unikać jedzenia surowego mięsa, ryb i jajek, ponieważ są to produkty, które psują się najszybciej, zwłaszcza w wysokich temperaturach.
Ze względu m.in. na odmienną florę bakteryjną w krajach egzotycznych możemy obawiać się kłopotów z trawieniem. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u turystów, którzy udają się do krajów rozwijających się, jest biegunka. Zwykle mija po kilku dniach, warto jednak mieć w swojej apteczce leki na kłopoty żołądkowe oraz odwodnienie.
Zachowaj środki ostrożności
Podczas wszelkich podróży niezbędne jest częste i dokładne mycie rąk z użyciem mydła lub środków dezynfekujących.
W krajach, w których istnieje zagrożenie malarią, należy używać moskitiery oraz środków chemicznych odstraszających komary. Na kilka tygodni przed wyjazdem można też udać się do lekarza chorób tropikalnych po receptę na tabletki chroniące przed zachorowaniem. Należy zacząć je przyjmować jeszcze przed wyjazdem zażywać przez cały wyjazd.
Komentarze (0)