Leczenie choroby alkoholowej nie jest niestety łatwe. Wymaga cierpliwości i zaangażowania zarówno od uzależnionego jak i od osób, które są członkami jego rodziny. Na uwagę zasługuje z całą pewnością fakt, że najlepsze korzyści przynosi terapia w ośrodku zamkniętym. Możemy skorzystać z usług ośrodka prywatnego, ale z powodzeniem możemy zdecydować się również na odwyk w ramach NFZ.

Co trzeba zrobić, by móc skorzystać z terapii odwykowej?

Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień nie jest łatwy, choć może przynieść pożądane rezultaty. Do ośrodka odwykowego nie tak łatwo jest się również dostać. Niezmiernie istotne jest to, aby osoba uzależniona chciała się leczyć. Chęć terapii musi wynikać z jej wewnętrznego przekonania. Leczenie się ze względu na rodzinę może okazać się nieskuteczne. W przeciwieństwie do ośrodków prywatnych, aby móc skorzystać z odwyku w ramach NFZ, należy posiadać skierowanie.

Warto zaznaczyć, że o konieczności leczenia uzależnień może zadecydować również sąd. Wiele osób zastanawia się nad tym, skąd można otrzymać skierowanie na leczenie odwykowe. Okazuje się, że możemy otrzymać je od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Równie dobrze możemy jednak poprosić o pomoc lekarza psychiatrę. Skierowania nie powinien odmówić nam także internista. Dokument kierujący nas do placówki leczenia uzależnień jest ważny przez 14 dni od daty jego wystawienia. Z tego też względu powinniśmy zatroszczyć się o to, aby dostarczyć go do placówki w odpowiednim czasie.

Jak przebiega odwyk?

Większość osób uzależnionych od alkoholu bardzo boi się terapii odwykowej. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż ograniczenie kontaktu z używką może wzbudzać spore trudności. Najtrudniejszym etapem jest bez wątpienia detoks. Organizm będzie negatywnie reagował na oczyszczanie go z toksyn. Na tym etapie mogą pojawić się niezwykle przykre dolegliwości ze strony różnych organów. Chory może odczuwać również rozdrażnienie oraz irytację. W niektórych przypadkach można mówić nawet o pojawieniu się zachowań agresywnych. Z całą pewnością warto byłoby również przyjrzeć się stronie emocjonalnej. Wyjście z uzależnienia jest jak najbardziej możliwe, ale trzeba wyposażyć się w cierpliwość.

Pomocna będzie bez wątpienia psychoterapia. Indywidualne sesje z psychoterapeutą mogą pomóc uzależnionemu w rozpoznaniu przyczyn, dla których wpadł on w uzależnienie. Poznanie przyczyn usprawni proces terapeutyczny. Bardzo ważnym elementem terapii są również spotkania z lekarzami, którzy mają za zadanie monitorowanie fizycznego stanu zdrowia pacjentów. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, jak niezmiernie istotna jest terapia grupowa. Spotkania osób, które mają problem z uzależnieniem, są skutecznym elementem terapii.

Uzależnieni mogą wymienić się swoimi poglądami na temat skuteczności leczenia. Dużo rozmawia się również o rozterkach. Wiele osób dzieli się również wskazówkami odnośnie tego, w jaki sposób jeszcze skuteczniej walczyć z uzależnieniem od alkoholu. Pacjent ma również możliwość systematycznych spotkań z członkami swojej rodziny, o ile rzecz jasna jego stan na to pozwala.

Możesz ocenić ten artykuł: