Chirurgia plastyczna umożliwia korektę niemal całego ciała. Kobiety, które częściej niż mężczyźni poddają się takim zabiegom, najchętniej poprawiają biust, likwidują zmarszczki i powiększają usta. Wśród panów najpopularniejsze są liposukcja i lifting.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ

Jak wynika z raportu IMCAS (International Master Course on Aging Skin) liczba operacji plastycznych z roku na rok rośnie. W 2012 r. wykonano ich o 10 proc. więcej niż rok wcześniej, na łączną kwotę 4,4 mld euro.

Badania, które przytacza Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej, pokazują, że zabiegom medycyny estetycznej panie poddają się dziesięciokrotnie częściej niż panowie.

Według TNS OBOP (styczeń, 2011 r.) aż 82 proc. Polek interesuje się sposobami, które pozwalają zachować młody wygląd lub go poprawić; 66 proc. badanych chciałaby zmienić wygląd i kondycję skóry twarzy, 43 proc. - brzuch, a 24 proc. uda.

Jak podaje IMCAS, na świecie najczęściej wykonywane są zabiegi liposukcji (odsysania tłuszczu), operacje powiększenia piersi, a także usuwanie zmarszczek.

Operacje piersi i inne operacje ciała

Powiększanie piersi przeprowadza się najczęściej przez wszczepienie implantów, ale coraz większą popularność zyskuje wypełnianie piersi własnym tłuszczem (lipomodeling piersi). Metoda ta polega na pobraniu tkanki tłuszczowej pacjentki i przeczepieniu jej w pierś przez niewielkie nakłucia.

Tłuszcz można pobierać np. z fałd na brzuchu, z bioder czy ud. W ten sposób można jednocześnie przeprowadzić liposukcję i powiększenie biustu. Lekarze zachwalają tę technikę jako mniej inwazyjną niż wszczepianie implantów. Jednak za jednym razem nie można pobrać zbyt dużo tłuszczu, więc żeby powiększyć piersi więcej niż o jeden rozmiar, zabieg trzeba powtórzyć.

Choć bardziej popularne jest powiększanie piersi, to są też pacjentki, które poddają się operacji zmniejszeniu biustu. Popularną operacją jest też mastopeksja, czyli podniesienie piersi.

Zdarza się, że również mężczyźni poddają się operacjom piersi – dzieje się to przy ginekomastii, czyli powiększeniu męskich gruczołów piersiowych, które towarzyszy niekiedy zaburzeniom hormonalnym.

W klinikach chirurgii plastycznej często wykonuje się też zabiegi liposukcji. W ten sposób można pozbyć się tłuszczu np. z brzucha, bioder, ud, ramion. To zabieg popularny także wśród panów.

Coraz większym powodzeniem cieszy się również labioplastyka, czyli korekcja kształtu lub wielkości warg sromowych. Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku przerostu, asymetrii i innych problemów, które mogą utrudniać np. współżycie, utrzymanie higieny osobistej, wywoływać dyskomfort, a nawet ból.

Operacje twarzy i szyi

Wśród operacji plastycznych twarzy popularny jest lifting, czyli wygładzenie zmarszczek. Można wykonać lifting całej twarzy lub tzw. miniliftig, który dotyczy konkretnych miejsc, np. okolic ust, czoła i skroni.

Coraz popularniejszą metodą jest korekcja twarzy za pomocą nici. Jest ona zalecana zwłaszcza kobietom, które nie mają jeszcze głębokich zmarszczek. W czasie tego zabiegu za pomocą specjalnych nici konstruuje się swoisty stelaż, który - wszczepiany pod skórę - skutecznie unosi tkankę miękką. Nici są mocowane ponad linią włosów, gdzie wykonuje się małe nacięcia.

Zabieg pozwala osiągnąć naturalny wygląd - zmiana jest zauważalna, ale nie daje efektu "maski". Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

W ten sposób można korygować również szyję.

Głębokie zmarszczki, np. bruzdy w okolicach nosowo-wargowych koryguje się poprzez wypełnienia; robi się to np. specjalnymi kwasami (np. kwasem hialuronowym) lub tłuszczem pacjentki (lipofilling).

Popularne są także operacja nosa: zmniejszanie, skracanie, prostowanie, a nawet zmniejszanie dziurek. Najczęściej jednak korekcja nosa związana jest z poprawą drożności przegrody nosowej. Panie zainteresowane są też powiększaniem ust lub zabiegami uwydatniającymi kości policzkowe.

Możesz ocenić ten artykuł: