Piaskowanie, lakierowanie, wybielanie, "prostowanie" krzywych zębów przy pomocy stałego aparatu – to tylko niektóre zabiegi estetyczno-profilaktyczne wykonywane w gabinecie dentystycznym. Najważniejsza jest jednak codzienna higiena jamy ustnej.

Zęby należy szczotkować po każdym posiłku, a przynajmniej trzy razy dziennie. Warto też stosować nici dentystyczne, szczotki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, płyny do płukania jamy ustnej, pasty z fluorem.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy prawidłowo czyścimy zęby, warto podczas wizyty u dentysty zapytać go o właściwą technikę. On także zaleci nam odpowiedni rodzaj szczoteczki oraz pasty.

Dla dzieci lakowanie

Dzieciom stomatolodzy zalecają lakowanie zębów, aby zabezpieczyć bruzdy zębów przed rozwojem próchnicy. Bruzdy takie występują w zębach trzonowych mlecznych, trzonowych i przedtrzonowych stałych oraz siekaczach bocznych górnych.

Usuwanie kamienia nazębnego

Jednym z zalecanych przez dentystów zabiegów jest scaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego, który powstaje po zmineralizowaniu się zalegającej na zębach płytki nazębnej.

Stomatolodzy radzą, by taki zabieg wykonywać regularnie, dwa razy do roku. Długotrwałe zaleganie kamienia może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń oraz parodontozy.

Zazwyczaj scaling wykonywany jest za pomocą ultradźwięków przy pomocy tzw. scalera; urządzenie przyłożone do zęba powoduje rozkruszenie kamienia ultradźwiękami, a złogi wypłukuje się. Niektórzy przeprowadzają zabieg przy pomocy kirety, czyli narzędzia do ręcznego usuwania kamienia.

Piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja

Kolejnym etapem po usunięciu kamienia powinno być piaskowanie, podczas którego usuwane są osady i naloty, czyli doczyszczona zostaje powierzchnia zębów.

Kolejny etap to polerowanie powierzchni zębów - przy pomocy specjalnej pasty i szczoteczki lub gumki.

Na zakończenie oczyszczania zalecana jest fluoryzacja, aby zabezpieczyć zęby przed nadwrażliwością i spowodować remineralizację.

Wybielanie zębów

Między usuwaniem kamienia i piaskowaniem zębów w gabinecie można stosować wybielające pasty do zębów lub inne preparaty do domowego użytku jak żele z nakładkami i paski z substancjami wybielającymi.

Jeżeli przebarwienia nie ustępują, pozostają zabiegi wybielania zębów w gabinecie. Stosuje się m.in. metodę nakładkową - pacjent przez kilka nocy zakłada wykonane indywidualnie nakładki z preparatem wybielającym. Stosuje się także wybielanie przy pomocy specjalnej lampy lub lasera. Preparat wybielający nałożony na zęby aktywuje się światłem z akceleratora lub laserem. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się do kilku lat.

Prosty zgryz i zęby

Proste zęby i prawidłowy zgryz są mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, ponieważ łatwiej je czyścić. Dlatego ważne jest wyrównywanie i właściwe ustawianie zębów w łukach zębowych oraz leczenie wad zgryzu.

Dzięki leczeniu ortodontycznemu przy pomocy aparatu zyskujemy także estetyczny wygląd, a nawet niwelują się niektóre wady wymowy.

Aparat ortodontyczny ruchomy to typ aparatu, który pacjent nosi zwykle kilkanaście godzin na dobę, u młodszych pacjentów stosuje się go przez kilka lat.

Coraz bardziej popularne stają się aparaty ortodontyczne stałe - naklejone specjalnym klejem na zęby przez cały czas leczenia. To jak długo pacjent będzie go nosił, zależy od leczonej wady. Zwykle leczenie trwa ok. 2 lat.

Możesz ocenić ten artykuł: