Przez dziewięć miesięcy pod Twoim sercem rozwijało się życie. Zanim wydasz na świat potomka, Twoje ciało powinno przygotować się na moment porodu. Jak to sprawdzić?

Z pomocą przychodzi skala Bishopa. Jest to tzw. położniczy indeks prognostyczny. Z jego pomocą określa się, czy szyjka macicy jest gotowa do porodu naturalnego. Jest to praktyczne, sprawdzone i powszechnie stosowane narzędzie diagnostyczne. Używając skali, lekarze oceniają dojrzałość szyjki macicy i kilka jej parametrów i cech.

Co podlega ocenie w skali Bishopa?

Wiesz już, że skala pomaga określić dojrzałość szyjki macicy do porodu naturalnego. W trakcie oceny analizuje się następujące cechy:

● skrócenie (podawane w procentach),

● pozycja (stosunek do osi pochwy),

● konsystencja (ocenianie jako twarda, średnia lub miękka),

● rozwarcie (podawane w centymetrach),

● pozycja punktu przodującego w cm w stosunku do linii międzykolcowej (skala od -3 do +2).

Jak przyznaje się punkty w skali Bishopa?

Analizie i ocenie podlega każda z cech szyjki macicy. Przyznaje się punkty od 0 do 3. Na tej podstawie można określić gotowość do porodu lub, jeśli jest to konieczne, odpowiednio wcześnie zareagować.

Skrócenie szyjki macicy:

40-50% - 1 punkt,

60-70% - 2 punkty,

80% (zanikająca) - 3 punkty.

Stosunek do osi pochwy:

szyjka macicy znajduje się w osi - 1 punkt,

szyjka macicy skierowana jest do przodu - 2 punkty.

Rozwarcie ujęcia zewnętrznego:

1-2 centymetry - 1 punkt,

3-4 centymetry - 2 punkty,

5-6 centymetrów - 3 punkty.

Ciekawostka

W trakcie porodu szyjka macicy rozwiera się do 10 centymetrów. Jest to tzw. pełne rozwarcie, w którego trakcie rodzi się główka dziecka.

Pierwszy okres porodu trwa do momentu całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Drugi zaczyna się od momentu osiągnięcia całkowitego rozwarcia (10 cm) do urodzenia się dziecka. Ostatni, trzeci etap porodu to tzw. okres łożyskowy. Zaczyna się tuż po urodzeniu noworodka, a kończy na wydaleniu łożyska.

Konsystencja szyjki macicy:

szyjka zaczyna mięknąć (średnia) - 1 punkt,

szyjka jest miękka - 2 punkty.

Zebranie 9 punktów w skali Bishopa oznacza, że szyjka jest gotowa do porodu. Z kolei 11 punktów to początek porodu.

Konsystencja szyjki macicy – przydatne informacje

Do zmian dochodzi już w pierwszych tygodniach ciąży. Szyjka zaczyna być bardziej elastyczna, rozpulchniona i miękka. Zmienia się także jej kolor na siny. Proces zasinienia szyjki i pochwy nazywane jest przez lekarzy objawem Chadwicka. Zwykle można go zaobserwować pomiędzy 5 a 6 tygodniem ciąży. Początkowo szyjka wypełnia się śluzem, który zasklepia jej światło. Dzieje się tak, aby chronić rozwijający się płód przed niekorzystnymi patogenami.

Skala Bishopa w ciąży

W trakcie ciąży kobiece ciało bardzo się zmienia. Panie z pewnością odczuwają te przeobrażenia, choć w przeciwieństwie do rosnących piersi, wielu zmian nie widać. Lekarze od dekad pracują nad znalezieniem i ulepszeniem metod, które pomagają ocenić np. w przypadku skali Bishopa, gotowość do porodu. Analiza pozwala także przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom, które mogą mieć wpływ na poród.

Możesz ocenić ten artykuł: