Coraz więcej siłowni przygotowuje specjalne oferty dla osób po 60. roku życia. Zajęcia z seniorami prowadzą wykwalifikowani rehabilitanci, którzy - zamiast bicia rekordów w wyciskaniu - proponują ćwiczenia wzmacniające z małymi obciążeniami.
Ta forma aktywności fizycznej wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem i dostosowania treningów do stanu zdrowia. Lekarz powinien określić, jakie ćwiczenia będą najbardziej wskazane, a jakich należy unikać. Ruch musi być bowiem dostosowany do możliwości pacjenta.
Przed zajęciami na siłowni zrób badania
Dr Milena Słoń, geriatra z Care Experts zwraca uwagę, że każdemu seniorowi towarzyszą jakieś dolegliwości lub schorzenia. - Jednak jeżeli nie chodziliśmy do lekarza, możemy nie zdawać sobie sprawy, że mamy np. nadciśnienie, a z tym wiąże się ryzyko nagłego zgonu sercowego lub zgonu z powodu udaru mózgu. Dlatego warto pójść np. do kardiologa lub geriatry, który będzie wiedział, jakie są wskazania i przeciwwskazania do ruchu - mówi Słoń.
Ludzie starzeją się jednak różnym tempie. - Senior jest seniorem z racji metryki, ale niektórzy mogą być biologicznie młodsi niż ich rówieśnicy - podkreśla lekarz. Dlatego ważne jest wstępne badanie lekarskie, które pozwoli określić, czy jesteśmy zdrowi lub na co jesteśmy chorzy.
Geriatra zwraca uwagę, że w przypadku osób starszych lekarze czasami wręcz zalecają rozpoczęcie ćwiczeń fizycznych, aby wspomóc proces leczenia. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą posłużyć jako forma rehabilitacji. - Ruch przynosi chęć i motywację do życia - podkreśla.
Przypomina, że ruch - jak każde lekarstwo - ma wskazania i przeciwwskazania; może mieć także działanie niepożądane, np. w starszym wieku ćwiczenia sprzyjają urazom. - Obudowa mięśniowa jest gorsza i łatwiej jest o różnego rodzaju urazy przy uprawianiu sportu - mówi Słoń.
Jakie ćwiczenia dla seniorów
Według geriatry wysiłek, także na siłowni, powinien być wykonywany w takim zakresie, aby nie powodował bólu i nie pogarszał już istniejących kontuzji czy np. zmian zwyrodnieniowych. - Zdroworozsądkowo można powiedzieć, że wskazany jest wysiłek, który nie powoduje bólu w klatce piersiowej, duszności, bólu rąk czy nóg, czyli musi to być wysiłek dostosowany do możliwości organizmu - zaznacza.
Eksperci podkreślają, że wiele ćwiczeń na siłowni to wysiłki anaerobowe (beztlenowe), które nie zapewniają odpowiedniego dotlenienia tkanek, a to sprzyja gromadzenia się w nich toksycznych substancji oraz znacznemu wzrostowi ciśnienia tętniczego. Są one mniej korzystne dla serca niż np. pływanie i jazda na rowerze, czyli ćwiczenia aerobowe (tlenowe).
– Przyjmuje się, że wysiłki statyczne, jakie niesie siłownia nie są zdrowe dla osób w starszym wieku. Bardziej wskazane są wysiłki o stałym poziomie tętna nieprzekraczającym wartości związanych z wiekiem, takie które nie powodują przy wysiłku zmian w EKG - wyjaśniła geriatra.
Jednak i na siłowni można dobrać odpowiednie ćwiczenia. Seniorzy powinni wybierać tam np. ćwiczenia na rowerku lub bieżni, ale mogą też wybrać lekki trening z ciężarkami. Warto, aby kolejność i intensywność ćwiczeń dobrał indywidualnie trener.
Komentarze (0)