Do podstawowych zadań lekarza alergologa należy diagnozowanie oraz leczenie chorób wywoływanych przez różnego rodzaju alergeny - substancje wywołujące reakcję uczuleniową. Występowanie alergii wynika z nadmiernej i nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego, który nieprawidłowo rozpoznaje daną substancję jako zagrożenie. Wyróżniamy alergeny wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Ponadto reakcję alergiczną mogą wywołać leki. W związku z tym specjalista alergolog we Wrocławiu musi ściśle współpracować z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach.
Do alergologa na NFZ warto wybrać się w szczególności po zaobserwowaniu u siebie takich objawów jak kichanie, katar, kaszel (bez innych objawów przeziębienia) lub zmiany skórne, jak również przy problemach z układem pokarmowym. Podstawowymi testami diagnostycznymi, które zleca alergolog są testy alergiczne - w tym testy skórne, badania krwi, testy ekspozycyjne (inaczej: prowokacyjne) oraz próby eliminacyjne. Dzięki ich wynikom oraz wdrażanym kuracjom leczy się choroby takie jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok czy uszu, a także choroby układu pokarmowego na tle alergicznym. Najczęściej stosowanymi lekami są preparaty przeciwhistaminowe.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u alergologa wynosi 51 dni.
Aktualnie we Wrocławiu jest 26 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje alergolog.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze jest 39 ośrodków, w których przyjmuje alergolog na NFZ.