Chociaż pełna nazwa tej nauki medycznej brzmi otorynolaryngologia, przyjęło się, by nazywać ją laryngologią. Laryngolog we Wrocławiu i innych miastach Polski koncentruje się na diagnozowaniu, badaniu i leczeniu narządów głowy i szyi. Najczęściej do tego specjalisty udają się chorzy mający kłopoty z funkcjonowaniem ucha, nosa, gardła i krtani. Jest on w stanie wykonać badania endoskopowe lub chirurgiczne mające na celu usunięcie zmian lub wykonanie rekonstrukcji danej części ciała.
Laryngolodzy z Wrocławia trzymają się stricte najszczytniejszych standardów medycznych. Dlatego każda konsultacja dokonuje się wedle określonych schematów. W pierwszej fazie lekarz zbiera wywiad na temat objawów chorobowych pacjenta. W dalszym postępowaniu chce dokonać oględzin gardła, jamy ustnej, nosa i ucha badanej osoby. Do tych czynności używa endoskop lub wziernik. Możliwe jest wykonanie audiologicznego badania słuchu, USG węzłów chłonnych czy zatok przynosowych.
W niektórych przypadkach laryngolog jest zobowiązany do przeprowadzenia mikrolaryngoskopii. Zabieg ten polega na pobraniu nieznacznego skrawka z krtani, celem poddania go badaniom histopatologicznym. Szczególnie często tę metodę wykorzystuje się w celu wychwycenia zmian nowotworowych.
Laryngolog w placówkach publicznych, oferuje swoje usługi na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby dostać się do tego lekarza specjalisty, należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza POZ.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u laryngologa wynosi 100 dni.
Aktualnie we Wrocławiu są 33 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje laryngolog.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze są 94 ośrodki, w których przyjmuje laryngolog na NFZ.