1. Proktolog
  2. Kujawsko-Pomorskie

Proktolog, Bydgoszcz

Logo NFZ

Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy

Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. Dr Jana Biziela w Bydgoszczy na mapie
  • 326 dni Poradnia proktologiczna
4.0/5
4 opinie
Ujejskiego 75
Bydgoszcz

Na dzień 27-11-2020 w Bydgoszczy jest 1 placówka udzielająca na NFZ świadczenia proktolog.

Proktolog w Bydgoszczy to specjalista zajmujący się diagnostyką oraz leczeniem stanów chorobowych końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Najczęściej w swojej praktyce ma do czynienia z różnego rodzaju stanami zapalnymi, nowotworami oraz problemami takimi jak szczelina odbytu i ropień okołoodbytniczy, a także żylakami odbytu, zwanymi hemoroidami.

By zapisać się na konsultację na NFZ u proktologa z Bydgoszczy potrzebne jest skierowanie, wystawione na przykład przez lekarza rodzinnego. Objawami, które powinny skłonić do wizyty są: ból okolicy odbytu i odbytnicy oraz pojawiający się w środkowym i dolnym pasie brzucha, zauważalne podczas siedzenia, leżenia lub poruszania się mrowienie i szczypanie, jak również zmiany w wyglądzie, kształcie czy konsystencji kału. Szczególnie alarmujące i bezwzględnie wymagające pilnej konsultacji lekarskiej jest pojawienie się krwi w kale i inne formy krwawienia z odbytu oraz nietrzymanie stolca. Symptomy te mogą świadczyć o wystąpieniu bardzo poważnych chorób.

Badanie proktologiczne obejmuje najczęściej badanie palpacyjne per rectum, metody wykorzystujące dedykowane wzierniki, takie jak angioskopia i rektoskopia oraz USG przezodbytnicze. W ramach przygotowania do wizyty u proktologa należy zaopatrzyć się w wyniki podstawowych badań, zarówno ogólnych, jak i dotyczących przewodu pokarmowego. Konieczne jest również zadbanie o higienę przed badaniem.