Ochrona zdrowia psychicznego uzyskuje coraz większe uznanie wśród społeczeństwa. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że z wieloma problemami nie jest w stanie zaradzić sobie o własnych siłach. Dlatego psychiatrzy w Bydgoszczy oferują pomoc na bazie zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia w wielu placówkach.
Dlaczego słusznie jest zdecydować się na wizytę u specjalisty zajmującego się zdrowiem emocjonalnym i psychicznym? Przede wszystkim problem, jaki doskwiera danej osobie, potrafi okazać się niemały i wymagać nie tylko działania farmakologicznego, ale także terapii. Nie ma możliwości uzyskać takich efektów jedynie poprzez indywidualne starania. Dobry psychiatra z Bydgoszczy jest świadomy, jak dużo można uzyskać za pomocą specjalistycznych metod leczenia.
Niezwykle często spotykanymi zaburzeniami psychicznymi zachodzącymi u pacjentów są te powiązane z samopoczuciem. Zalicza się do nich np. choroba afektywna dwubiegunowa, dystymia i cyklotymia. Pierwsza z nich polega na zachodzeniu mocnego pobudzenia przeplatającego się z przygnębieniem i depresyjnym nastrojem. Każdy psychiatra w Bydgoszczy wie, że różnice między tymi dwoma stanami są bardzo charakterystyczne i powodują skrajnie różne zachowania. Cyklotymia natomiast wykazuje się podobnymi zmianami nastroju jak choroba afektywna dwubiegunowa aczkolwiek o zasadniczo łagodniejszym przebiegu. Dystymia jest zwana czasami depresją przewlekłą ze względu na trwające bardzo długo stany obniżonego nastroju. Przesłanką do wizyty u psychiatry jest też stwierdzenie zmian psychicznych mających wpływ na osobowość danego chorego np. schizofrenia, zespół Cotarda, Capgrasa czy Fragoliego.
Czy do psychiatry wymagane jest skierowanie?
Nie. Aby uzyskać pomoc psychiatry nie jest konieczna wizyta u innego lekarza w celu uzyskania skierowania.
Ile czeka się w Bydgoszczy na wizytę w ramach NFZ u psychiatry?
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u psychiatry wynosi 181 dni.
Ile jest placówek w Bydgoszczy, w których przyjmuje psychiatra na NFZ?
Aktualnie w Bydgoszczy jest 7 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje psychiatra.
Czy w Kujawsko-Pomorskim gdzieś jeszcze przyjmują psychiatrzy na NFZ?
Tak. W województwie Kujawsko-Pomorskim jeszcze są 42 ośrodki, w których przyjmuje psychiatra na NFZ.