Jeśli staw biodrowy ulegnie zniszczeniu w wyniku urazu albo choroby zwyrodnieniowej, wówczas konieczne jest usunięcie zniszczonego połączenia i wstawienie na jego miejsce protezy. Proteza zrobiona jest z tworzyw odpornych na ścieranie i akceptowanych przez organizm. Zabieg ten nosi nazwę endoprotezoplastyki i jest operacyjną metodą leczenia stawu biodrowego, finansowaną przez powszechnie opłacaną składkę zdrowotną.
W celu uzyskania skierowania na operację w Krakowie, należy umówić się na wizytę do specjalisty z zakresu ortopedii. Ortopeda obejrzy chorego i zleci dalsze badania. Orzeknie także, czy pacjent spełnia wymogi kwalifikujące go na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego, takie jak: znaczne rozwinięcie choroby zwyrodnieniowej, brak możliwości wykonywania codziennych czynności, nieskuteczność alternatywnych sposobów leczenia i przejmujący ból.
Podczas zabiegu endoprotezoplastyki proteza zostaje osadzona na kości metodą tzw. ciasnego dopasowania (dzięki czemu z czasem dojdzie do zrośnięcia protezy z kością) albo poprzez zastosowanie cementu kostnego. Decyzję o wyborze danego rodzaju protezy oraz techniki wykonania operacji podejmuje lekarz z Krakowa, uwzględniając kondycję i wiek pacjenta. Po zabiegu zalecana jest rehabilitacja, celem przywrócenia pełnej funkcjonalności stawu.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w placówce, w której przeprowadza się endoprotezoplastykę biodra wynosi 289 dni.
Aktualnie w Krakowie jest 10 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: endoprotezoplastyka stawu biodrowego.
Tak. W województwie Małopolskim jeszcze jest 17 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: endoprotezoplastyka stawu biodrowego.