1. Leczenie chorób siatkówki (AMD, DME)
  2. Śląskie

Leczenie chorób siatkówki (AMD, DME), Katowice

Logo NFZ

Scanmed Multimedis

Logo NFZ

Centrum Medyczne Mavit

Logo NFZ

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach SPZOZ

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach SPZOZ na mapie
  • 0 dni Leczenie chorób siatkówki
2.3/5
15 opinii
Panewnicka 65
Katowice
Logo NFZ

Optegra Centrum Okulistyczne

Optegra Centrum Okulistyczne na mapie
  • 42 dni Leczenie chorób siatkówki
brak opinii
+ dodaj opinię
Chorzowska 148
Katowice
Logo NFZ

Szpital Euromedic

Szpital Euromedic na mapie
  • 35 dni Leczenie chorób siatkówki
3.6/5
27 opinii
Tadeusza Kościuszki 92
Katowice
Logo NFZ

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na mapie
  • 3 dni Leczenie chorób siatkówki
2.3/5
9 opinii
Ceglana 35
Katowice

Na dzień 16-04-2024 w Katowicach jest 6 placówek udzielających na NFZ świadczenia leczenie chorób siatkówki (amd, dme). Najwięcej w dzielnicach Janów-Nikiszowiec i Ligota-Panewniki (po 1). Średni czas oczekiwania to 16 dni. Najkrócej czeka się 0 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 42 dni.

W województwie śląskim jest jeszcze 16 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest leczenie chorób siatkówki (amd, dme). Kolejka w nich wynosi średnio 43 dni.

Leczenie chorób siatkówki (AMD, DME) na NFZ w Katowicach - co musisz wiedzieć?

Leczenie siatkówki (AMD, DME) w Katowicach można odbyć w jednej z placówek leczących pacjentów na podstawie świadczenia NFZ. Pogorszenie dokładnego widzenia związane jest często z zwyrodnieniem plamki żółtej oka tj. siatkówki. Wada ta wzięła swoją nazwę od angielskiego terminu age-related macular degeneration. Wstępuje ona szczególnie u osób, które przekroczyły 50 lat.

Aby uleczyć schorzenie plamki (AMD) w Katowicach należy poddać się zabiegowi w jednej z placówek. Mutację wysiękową niweluje się zastrzykami doszklistkowym. Cały proces jest pozbawiony bólu ze względu na znieczulenie miejscowe i trwa bardzo krótko, bo ok. 5 minut.

Plamka żółta ma kluczową funkcję w czystym widzeniu kształtów. To jej działanie wpływa na umiejętność czytania i pisania. Bez niej nikt nie mógłby rozróżniać kolorów. Ma więc ważne znaczenie w procesie dostrzegania. Jakie objawy świadczą o problemie tej części oka?

Podstawową dysfunkcję obserwuje się w komplikacji czytania z bliskiej odległości. Osoby chorujące z powodu AMD odczuwają zarówno kłopoty z postrzeganiem w nocy, pisaniem i czytaniem, a ponadto dostrzegają nieraz drgania prostych linii. W niektórych przypadkach widoczna staje się czarna plamka w polu widzenia.

Do przyczyn tej choroby należy zakwalifikować przede wszystkim palenie tytoniu, cukrzycę, podeszły wiek, nadciśnienie tętnicze i uwarunkowania genetyczne. Badania potwierdzają, że skłonność do nAMD mają szczególnie kobiety z jasno niebieskimi tęczówkami, a również osoby palące papierosy.