Dieta bezglutenowa stosowana jest głównie w leczeniu oraz w profilaktyce celiakii. Polega na eliminacji z pożywienia produktów z glutenem, czyli pokarmów, które mają w składzie naturalne lub przetworzone zboża: pszenicę, żyto, jęczmień, owies. Ale gluten może być też np. w wędlinach i słodyczach.

Znajdź placówki:
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ
Poradnia immunologiczna na NFZ

Jak wyjaśnia dietetyk, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej Grażyna Konińska, dietę bezglutenową muszą stosować osoby chore na celiakię, czyli stałą nietolerancję pokarmową glutenu.

– W przypadku tych osób gluten jest trucizną i powoduje zanikanie u nich kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych z pokarmów - podkreśla Konińska. Choroba ta może ujawnić się w każdym wieku - u dziecka, po wprowadzeniu do diety glutenu, jak i u dorosłych.

Dieta: konieczność czy wybór

Celiakia to choroba, w której nie stosuje się żadnych leków, a jedynie ścisłą dietę bezglutenową przez całe życie. Dla osób chorych nawet śladowe ilości glutenu są szkodliwe.

Oprócz chorych na celiakię, glutenu muszą także unikać osoby z alergią na ten składnik. Jak dodała Konińska, od niedawna naukowcy i lekarze diagnozują także nadwrażliwość na gluten.

Niekiedy dieta bezglutenowa zalecana jest w przypadku chorób autoimmunologicznych, np. u osób z chorobą Hashimoto, reumatoidalnym zapaleniem stawów, ponadto u dzieci z autyzmem albo po długiej antybiotykoterapii.

Według Konińskiej moda, jaka w ostatnim czasie zapanowała na tę dietę wśród celebrytów, prowadzi do zafałszowania obrazu diety bezglutenowej.

– Celebryci mówią o diecie bezglutenowej, a rezygnują np. tylko z pszennego pieczywa i makaronów, tymczasem gluten jest także w bardzo wielu innych produktach i pokarmach. W ten sposób utrwalany jest mit, że niewielka ilość glutenu nikomu nie zaszkodzi, tymczasem dla osób z celiakią nawet niewielka ilość jest bardzo szkodliwa - podkreśla dietetyk.

Jakie produkty wybierać na diecie bezglutenowej

Na polskim rynku można obecnie dostać coraz więcej produktów spożywczych przeznaczonych specjalnie dla osób na diecie bezglutenowej. Niektóre z nich mają na etykiecie napis: "bez glutenu" lub "produkt bezglutenowy", co oznacza, że producent poświadcza brak glutenu w danym produkcie. Część jest oznaczona licencjonowanym symbolem przekreślonego kłosa - oznacza to, że produkt jest regularnie badany, a zakład audytowany.

W wielu dużych marketach wyodrębnione są specjalne działy z żywnością bezglutenową. Produkty takie można zwykle kupić także w sklepach z żywnością ekologiczną. Funkcjonują też sklepy internetowe z produktami bezglutenowymi. Kilka piekarni w Polsce oferuje świeże wypieki bezglutenowe, oparte na mieszankach mąk bezglutenowych np. kukurydzianej, ryżowej, gryczanej.

Na rynku jest ponadto wiele produktów, które nie są oznaczone jako bezglutenowe (napisem lub kłosem), ale nie mają w swoim składzie glutenu ani śladowych jego ilości. Dlatego należy zawsze czytać etykiety i sprawdzać podane składniki każdego produktu.

Więcej informacji nt. diety bezglutenowej można znaleźć na stronie stowarzyszenia www.celiakia.pl

Możesz ocenić ten artykuł: