Przebywanie na słońcu może przynieść wiele korzyści. Powszechnie wiadomo, że stymuluje ono organizm do produkcji witaminy D, a to tylko jedna z wielu korzyści. Niestety promieniowanie UV emitowane przez słońce jest wyjątkowo niebezpieczne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wpływa na Twoje zdrowie.

Znajdź placówki:
Poradnia onkologiczna na NFZ

Wpływ poszczególnych rodzajów promieniowania UV

UV, czyli ultrafiolet to niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne. W zależności od długości fali dzieli się na 3 rodzaje — UVA, UVB oraz UVC. Każde z nich w różny sposób oddziałuje na naszą skórę.

Największą długość fali posiadają promienie UVA. To właśnie one dostają się w najgłębsze warstwy skóry i powodują jej starzenie. Występuje on podczas wszystkich pór roku, dlatego konieczne jest stosowanie codziennej ochrony przed jego działaniem. Promienie UVB mają silny wpływ na zdrowie. To one odpowiadają za oparzenia słoneczne, a także nowotwory skórne. Natomiast promienie UVC pozostają bez wpływu dla ludzi. Ze względu na swoją długość nie przedostają się przez strefę atmosferyczną.

Jak promieniowanie UVA wpływa na skórę?

Promieniowanie UVA to około 95% ogólnego promieniowania. To ono w głównej mierze odpowiada za powstawanie opalenizny, a także zmarszczek. Pozostałe 5% to promienie UVB, które jest odpowiedzialne za zaczerwienienia, poparzenia oraz głębsze uszkodzenia. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce może się skończyć nawet nowotworem skóry. W tym przypadku najczęściej dochodzi do rozwoju czerniaka, który jest uważany za jeden z najbardziej złośliwych. Największe natężenie tego promieniowania występuje latem, w trakcie największego nasłonecznienia.

Jak się chronić przed promieniowaniem UV?

100-procentowa ochrona przed promieniowaniem UV nie jest możliwa, ale nie jest ona również wskazana. Korzystanie ze słońca niesie ze sobą również korzyści. Niezbędne jest jednak stosowanie kremu z filtrem ochronnym SPF. W zależności od karnacji należy dobrać odpowiedni wskaźnik. Osoby z jasną cerą powinny aplikować produkty SPF 50. Ważne jest również stopniowe przyzwyczajanie skóry do ekspozycji na silne słońce. Warto zaopatrzyć się w okrycie głowy, okulary z filtrem chroniącym oczy, a także lekkie ubranie zakrywające ciało w upalne dni, najlepiej lniane.

Jakie są rodzaje kremów z filtrem ochronnym?

Krem z filtrem to podstawa codziennej ochrony przeciwstarzeniowej. W zależności od składu i działania wyróżnia się filtry chemiczne, czyli pochłaniające szkodliwe promienie, oraz mineralne, które z kolei je odbijają. Te drugie polecane są do cer wrażliwych i alergicznych. Ich minusem jest to, że mogą pozostawiać białe ślady, w pewnych sytuacjach pozostają one jednak jedynym wyborem. Podczas stosowania kremów z filtrem, niezależnie od rodzaju, konieczna jest ich regularna replikacja.

Jak rozważnie korzystać z promieni UV?

Promieniowanie UV może mieć także pozytywny wpływ. Nie należy całkiem rezygnować ze słonecznych kąpieli. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie SPF oraz stopniowym zwiększaniu czasu kontaktu z bezpośrednim słońcem. Bardzo ważne jest również zachowanie bezpieczeństwa nawet w pochmurne dni, ponieważ promienie UVA bezproblemowo przenikają przez chmury.

Możesz ocenić ten artykuł: