Dzięki laserowej korekcji wzroku możliwa jest jego poprawa w takim stopniu, że zbędne jest noszenie okularów czy soczewek kontaktowych. Zabieg ten jest jednak drogi - cena za jedno oko to 1500-3500 zł, w zależności od wybranej metody.

Znajdź placówki:
Poradnia diabetologiczna na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ

Laserowa korekcja wad wzroku pozwala na korekcję krótkowzroczności do -10D, nadwzroczności do +6D oraz astygmatyzmu do 5D.

Na czym polega zabieg

Laserowa korekcja wzroku ma na celu odpowiednie ukształtowanie rogówki, czyli przezroczystej, wypukłej, zewnętrznej tkanki gałki ocznej. Jest ona zbudowana z pięciu warstw komórek o różnej grubości.

Rogówka silnie skupia promienie światła, jednak - w przeciwieństwie do znajdującej się w głębszej warstwie oka soczewki - nie ma zdolności regulacji tego zjawiska. U dalekowidzów rogówka jest zbyt płaska, u krótkowidzów - zbyt wypukła, zaś u astygmatyków ma nieregularny kształt.

Podczas zabiegu laserowej korekcji chirurg usuwa najbardziej zewnętrzną warstwę rogówki, a następnie modeluje jej głębsze warstwy, zmieniając jej krzywiznę.

Zabiegowi może poddać się osoba, która ukończyła 21. rok życia, jej wada wzroku jest stabilna (nie zmieniła się przynajmniej od roku) i która nie ma dodatkowych schorzeń, np. jaskry, zaćmy, cukrzycy, zespołu suchego oka czy różnych kolagenoz, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. Przeciwwskazaniem jest też ciąża i karmienie piersią.

Zabieg jest bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym, po podaniu kropli do oka. Tego samego dnia pacjent jest wypisywany do domu, a powrót do codziennych czynności następuje niemal od razu. Podczas jednego zabiegu korekcji można poddać rogówkę obu oczu.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie, łzawienie albo obecność ciała obcego w oku. W zależności od metody, mogą się one utrzymywać do kilku dni.

Widzenie zwykle poprawia się następnego dnia i sukcesywnie polepsza się w ciągu następnych 2-3 dni. Należy jednak liczyć się z tym, że uzyskanie pełnej ostrości wzroku bez okularów będzie możliwe w ciągu trzech miesięcy.

Większość osób bardzo dobrze czuje się już po paru dniach od zabiegu. Należy jednak pamiętać, by nadmiernie nie obciążać oczu czytaniem czy pracą przy komputerze. Wskazane jest też unikanie słońca oraz zadymionych i przegrzanych pomieszczeń. Nie ma górnej granicy wieku dla wykonania korekcji wzroku przy użyciu lasera, jednak należy pamiętać, że laserowa korekcja wzroku nie likwiduje starczowzroczności, czyli następującej z wiekiem utraty elastyczności soczewki oka. W jej wyniku oko traci możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska.

Metody korekcji wzroku

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku. Różnice między nimi polegają przede wszystkim na sposobie i ilości usuwania zewnętrznej tkanki rogówki.

Obecnie najczęściej wykorzystywaną jest LASIK. Głównie dlatego, że efekty można zobaczyć już w pierwszej dobie po zabiegu.

Zabieg tą metodą przebiega dwuetapowo. Po miejscowym znieczuleniu, urządzeniem zwanym mikrokeratomem, wykonuje się poziome nacięcie rogówki i tworzy uszypułowany płatek. Po jego odchyleniu wiązka lasera działa na odsłonięte, głębsze warstwy rogówki, modelując jej kształt i moc optyczną. Po zakończeniu działania lasera odchylony płatek jest umieszczany na swoim miejscu.

Laserowa korekcja wzroku jest zaliczana do zabiegów medycyny estetycznej i nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W prywatnych gabinetach koszt korekcji wady jednego oka waha się - w zależności od metody - w granicach 1500 - 3500 zł.

Możesz ocenić ten artykuł: