Najbardziej znanym, prawie codziennie pokazywanym przez media symbolem "zarazy", wywołanej przez nowego koronawirusa z Wuhan, są maseczki ochronne na twarzach ludzi chcących uniknąć zakażenia. Czy ich noszenie w tym celu ogóle ma sens? 

Znajdź placówki:
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ
Poradnia chorób płuc na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ

Odpowiedź na to pytanie może niejednego zaskoczyć.

"Maseczki ochronne na twarz pomagają zapobiegać przenoszeniu się koronawirusa z osób nim zakażonych na zdrowe osoby z ich bezpośredniego otoczenia. Nie są już jednak one tak skuteczne w chronieniu osób zdrowych przed zakażeniem" – twierdzą eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control- ECDC).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze dokładniej wskazuje, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne w związku z nowym koronawirusem:

 • noś taką maseczkę, jeśli kichasz lub kaszlesz,
 • jeśli jesteś zdrowy, powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).
 • Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy stosować maseczki ochronne, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:
 • maseczki chronią cię tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk - z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
 • dokładnie zakryj usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
 • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce,
 • zmień maseczkę na nową wtedy kiedy poczujesz, że jest wilgotna,
 • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
 • zdejmując maseczkę rób to dotykając ją "od tyłu", czyli tak, aby nie dotykać jej zewnętrznej części, po czym koniecznie umyj ręce.

Uwaga! Na stronie internetowej WHO można zobaczyć film instruktażowy, który pokazuje jak poprawnie używać maseczek.

Skoro maseczki ochronne na twarz (tzw. chirurgiczne, dentystyczne czy medyczne) nie są przez ekspertów zalecane do masowego, codziennego stosowania w ramach profilaktyki zakażeń koronawirusami, to na koniec warto przypomnieć co rzeczywiście każdy z nas może robić, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko zakażenia tymi, ale też i wieloma innymi groźnymi patogenami. Oto co zalecają w tej kwestii eksperci ECDC:

 • mycie rąk / ich dezynfekcja to klucz do zapobiegania infekcjom, także tym wywoływanym przez koronarowirusy; zatem jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund, zwłaszcza przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu/pracy lub po kontakcie ze zwierzętami,
 • jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekuj ręce korzystając z preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu,
 • ponieważ wirusy najczęściej przedostają się do ludzkiego ciała przez oczy, nos i usta unikaj ich dotykania niemytymi rękami,
 • unikaj kontaktu z chorymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą,
 • unikaj odwiedzania zatłoczonych miejsc, w tym m.in. bazarów i targów, gdzie handluje się żywymi lub martwymi zwierzętami.

Choć na 13 lutego 2020 r. nie stwierdzono (jeszcze?) w Polsce żadnego przypadku zakażenia nowym koronawirusem (którego nowa, oficjalna nazwa brzmi COVID-19), to jednak eksperci są zgodni, że jego pojawienie się w naszym kraju jest tylko kwestią czasu. Przypomnijmy, że do tej pory zachorowania na przypominającą zapalenie płuc chorobę wywoływaną przez ten patogen stwierdzono już w blisko 30 krajach świata (w sumie zanotowano prawie 60 tys. zachorowań i ponad 1,3 tys. zgonów, głównie w Chinach).

Źródła

Możesz ocenić ten artykuł:
Wiktor Szczepaniak

Wiktor Szczepaniak

Dziennikarz, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat pracuje w ogólnopolskich mediach, specjalizując się najpierw w dziennikarstwie ekonomicznym (Puls Biznesu), a obecnie naukowym i medycznym. Posiada kilkuletnie doświadczenie w działalności public relations (Instytut Żywności i Żywienia). Interesuje się różnymi aspektami i uwarunkowaniami zdrowia, w tym zwłaszcza profilaktyką zdrowotną, psychologią zdrowia i medycyną spersonalizowaną, a także wpływem mediów na zdrowie publiczne.