Atakuje zwykle mężczyzn po 45. roku życia i według danych Krajowego Rejestru Nowotworów jest drugim - po raku płuca - najczęściej występującym nowotworem. Rak prostaty, bo o nim mowa jest też drugą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych.

Znajdź placówki:
Poradnia urologiczna na NFZ
Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ

Rak prostaty, zwany także rakiem stercza lub rakiem gruczołu krokowego, to nowotwór atakujący właśnie gruczoł krokowy – narząd wielkości kasztana położony poniżej pęcherza moczowego.

W ostatnich dziesięciu latach liczba mężczyzn, u których co roku wykrywa się ten nowotwór wzrosła dwukrotnie - z około pięciu do prawie dziesięciu tysięcy. Wzrosła też liczba zgonów z tego powodu - z trzech do ponad czterech tysięcy.

Przyczyny i objawy

Nieznane są jeszcze w pełni przyczyny zachorowania na raka prostaty, wiadomo, że czynnikami ryzyka są: wiek, pochodzenie etniczne (rzadko występuje np. u Azjatów) oraz obciążenie dziedziczne.

Wczesne postaci raka prostaty często przebiegają bez żadnych objawów. Zaniepokojenie powinny jednak wzbudzić: częste i utrudnione oddawanie moczu (także w nocy), krew w moczu lub nasieniu, zaburzenia erekcji. Wyczuleni na problem powinni być też mężczyźni, którzy wiedzą, że na raka prostaty zachorowali w młodym wieku ich krewni, szczególnie ojciec i brat.

– Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy świadomą decyzję o sprawdzeniu stanu swojego zdrowia, damy sobie szansę na wykrycie nowotworu w fazie, w której można leczyć go radykalnie i skutecznie - podkreśla dr Iwona Skoneczna z Centrum Onkologii w Warszawie. Dodaje, że wcześnie wykryty nowotwór prostaty jest całkowicie wyleczalny.

Pierwsze badania

Gdy zauważymy niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza urologa, który przeprowadzi podstawowe badania w kierunku nowotworu gruczołu krokowego. Są to: badanie palcem przez odbyt (tzw. badanie per rectum) i test PSA.

– Badanie "per rectum" nie jest może przyjemne, ale trwa bardzo krótko. Dodatkowym badaniem, które pomaga nam zwrócić uwagę na pacjentów wymagających opieki, jest badanie krwi z oznaczeniem antygenu sterczowego PSA – mówi dr Skoneczna.

Jeśli lekarz będzie podejrzewał raka prostaty, może zlecić biopsję, by pobrać fragment tkanek do badań histopatologicznych. Ponadto w diagnostyce raka prostaty wykorzystuje się USG transrektalne, a w przypadku podejrzenia przerzutów – m.in. badanie rentgenowskie.

Leczenie

W terapii raka prostaty wykorzystuje się m.in.: radioterapię i chemioterapię. Stosowane są też metody chirurgiczne - operacja, polegająca na usunięciu całego gruczołu krokowego zanim nastąpią przerzuty.

Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z nową listą refundacyjną chorym na zaawansowanego raka prostaty finansowany jest także lek hormonalny nowej generacji - octan abirateronu.

– Finansowanie tego leku oznacza możliwość leczenia chorych, którym dotąd nie mieliśmy już nic do zaoferowania – podkreśla prof. Piotr Wysocki z Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Profilaktyka

Obecnie nie ma w Polsce ogólnopolskiego programu profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. Jest to zgodne z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które zaleca raczej edukację prozdrowotną mężczyzn.

Do czynników profilaktycznych we wszystkich nowotworach onkologicznych zalicza się utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczną i sposób odżywiania. Szczególne ważne jest zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz owoców, kasz, wyrobów mącznych i jarzyn.

Możesz ocenić ten artykuł: