O nas
Działamy od 2011 roku. Podstawowym celem działania serwisu jest ułatwianie pacjentom wyszukiwania placówek publicznej służby zdrowia. W czasie powstawania naszego portalu, informacje o tym gdzie znaleźć specjalistyczne przychodnie, Narodowy Fundusz Zdrowia udostępniał w postaci arkuszy excelowych. Udało nam się wypełnić potrzebę łatwego dostępu w Internecie do tego typu informacji. Choć od 2011 roku dużo się zmieniło, to wciąż jesteśmy potrzebni - przede wszystkim udostępniamy w przejrzysty sposób informacje o długościach kolejek, umożliwiamy komentowanie działalności placówek oraz publikujemy artykuły o tematyce zdrowotnej. Dopełniamy wszelkich starań aby informacje przez nas publikowane były aktualne i zgodne z prawdą - dlatego regularnie porównujemy zgodność publikowanych danych z informacjami udostępnianymi w rejestrach NFZ.

Statystyki
Na koniec listopada 2018 roku w naszej bazie danych znajdowało się prawie 27 tysięcy placówek mających podpisane umowy z NFZ, ok. 14 tysięcy nieaktywnych placówek (tj. takich, które zerwały umowę albo zmieniły nazwę lub dane adresowe), prawie 32 tysiące opinii na temat ośrodków zdrowia oraz około 450 artykułów.
Doceniają o nas
Przejrzystość prezentowanych informacji i naszą rzetelność doceniają ogólnopolskie i lokalne media. Informacje o naszym portalu można znaleźć m.in. w artykułach:
- Radio Wrocław: Termin badania rezonansem magnetycznym - to może potrwać,
- Oh!me – Blum Media: My unikamy lekarzy jak ognia, pacjentów unika NFZ. Na wizytę u endokrynologa czekamy nawet 823 dni... Jak chorować?,
- trojmiasto.pl: Do specjalisty na NFZ? Sprawdź, gdzie na wizytę czeka się najkrócej,
- Express Bydgoski: W kolejce do lekarza specjalisty,
- gazeta.pl: "85 pacjentów! Przecież tak się nie da!". Polaków portret w kolejce do lekarza,
- SUPER EXPRESS: Prawie 18 lat w kolejce na wizytę u lekarza w Polsce! Prześwietlamy NFZ,
- Dziennik Zachodni: Minister zdrowia złamał obietnicę? Na rezonans magnetyczny w normalnym trybie trzeba czekać nawet 928 dni. Będzie lepiej?.
- Beesafe: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ? Kto i jak może się w ten sposób ubezpieczyć?.
W 2018 roku w ramach szkoleń prowadzonych w projekcie Polska Cyfrowa Równych Szans (zorganizowanego przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie") jednym z poruszanych zagadnień było korzystanie z portalu ŚwiatPrzychodni.pl. Serwis został przedstawiony jako narzędzie pozwalające uniknąć niepotrzebnego czekania na wizytę u lekarza.

Zaangażowanie
Nie tylko wyświetlamy dostarczane dane o ośrodkach zdrowia. Zależy nam (i czasem chyba bardziej niż w NFZ i Ministerstwie Zdrowia) na tym, żeby można było znaleźć w Internecie aktualne i prawdziwe dane o świadczeniodawcach. Dlatego często na podstawie zgłoszeń użytkowników interweniujemy zgłaszając w NFZ nieprawidłowości lub widząc poważniejsze problemy wysyłamy petycje do Ministerstwa Zdrowia (z częścią których można zaznajomić się na naszym blogu). Ponadto wyjaśniamy kontaktującym się z nami świadczeniodawcom jak ważne jest rzetelne prowadzenie sprawozdawczości.
W 2018 roku skutkiem naszej interwencji było opracowanie przez NFZ procedury przyjmowania i rozpatrywania petycji (z informacjami na ten temat można zapoznać się we wpisie na naszym blogu).
Dodatkowe informacje
Bardziej szczegółowe informacje na nasz temat można znaleźć:
- w regulaminie portalu,
- w polityce prywatności,
- w zasadach publikacji artykułów,
- na naszym blog,
- na stronach pomocy: dla użytkowników lub dla świadczeniodawcy
lub kontaktując się z nami za pośrednictwem formularza.
Wykorzystywane dane
Informacje publikowane w portalu pochodzą z publicznych rejestrów oraz od użytkowników. Dodatkowo do pokazywania pozycji placówek na mapie wykorzystujemy dane z OpenStreetMap, które są prezentowane na mapach dostarczonych przez Mapbox.