Jaskra jest chorobą oczu prowadzącą do pogorszenia lub straty wzroku. Jej objawem jest zawężenie pola widzenia. Leczenie polega na doprowadzeniu do zmniejszania ciśnienia śródgałkowego. Osiąga się to za pomocą farmakoterapii, laseroterapii lub operacyjnie.
Jaskra to choroba, która często przebiega bez zauważalnych objawów. Dlatego istotne jest przeprowadzane regularnych badań, w szczególności u osób będących w grupie ryzyka. Osobami zagrożonymi są m.in. osoby powyżej 40 roku życia, które mają w rodzinie osoby, które chorowały na jaskrę. Również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, migrenowe bóle głowy i inne choroby wzroku, powinny rozważyć poddawanie się profilaktycznym badaniom. Jaskrę we Wrocławiu stwierdza się przeprowadzając badania kąta widzenia, dokonując pomiaru ciśnienia śródgałkowego oraz za pomocą gonioskopii.
Operacyjne leczenie jaskry jest nieinwazyjne, tj. przeprowadza się je tak, aby wyrządzić jak najmniejsze zniszczenia struktur oka. Operacyjne leczenie jaskry we Wrocławiu opłacane jest przez Fundusz.
Ile czeka się we Wrocławiu na wizytę w ramach NFZ w ośrodku, w którym operuje się jaskrę?
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w ośrodku, w którym operuje się jaskrę wynosi 18 dni.
Ile jest placówek we Wrocławiu, w których jest operacje jaskry na NFZ?
Aktualnie we Wrocławiu jest 8 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: operacje jaskry.
Czy w Dolnośląskim gdzieś jeszcze są ośrodki, w których operuje się jaskrę na NFZ?
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze jest 12 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: operacje jaskry.