1. Badania medycyny nuklearnej
  2. Kujawsko-Pomorskie

Badania medycyny nuklearnej

Logo NFZ

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka

Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka na mapie
  • 21 dni Badania medycyny nuklearnej
1.9/5
9 opinii
dr. Romanowskiej 2
Bydgoszcz
Logo NFZ

SPZOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką

SPZOZ 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką na mapie
  • 35 dni Badania medycyny nuklearnej
1.5/5
18 opinii
Powstańców Warszawy 5
Bydgoszcz
Logo NFZ

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr Władysława Biegańskiego w Grudziądzu na mapie
  • 48 dni Badania medycyny nuklearnej
2.4/5
19 opinii
Rydygiera 15/17
Grudziądz
Logo NFZ

NZOZ "Lecznice Citomed" w Toruniu

NZOZ "Lecznice Citomed" w Toruniu na mapie
  • 1 dzień Badania medycyny nuklearnej
1.4/5
23 opinie
M. Skłodowskiej - Curie 73
Toruń
Logo NFZ

Zakład Medyczny "Diagmed Plus"

Zakład Medyczny "Diagmed Plus" na mapie
  • 32 dni Badania medycyny nuklearnej
1.5/5
19 opinii
Okrzei 66
Włocławek
Na dzień 27-10-2021 w województwie kujawsko-pomorskim jest 5 placówek udzielających na NFZ świadczenia badania medycyny nuklearnej. Średni czas oczekiwania to 25 dni. Najkrócej czeka się 1 dzień, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 54 dni.

Niezmiernie popularne badanie medycyny nuklearnej w Kujawsko-Pomorskim dotyczy leczenia pooperacyjnego nowotworów tarczycy. W tym planie stosuje się izotop jodu 131I. Podczas poddawania pacjenta tego typu kuracji specjalista potrafi stwierdzić, gdzie umiejscowiły się komórki nowotworowe i potwierdzić bądź wykluczyć przerzuty. Radiofarmaceutyki umieją uzyskać nadzwyczaj dokładny obraz w badaniach rozpoznawczych w zasadniczo wczesnym stadium choroby. Tym przewyższają inne metody diagnostyki lekarskiej.

Istotą tej gałęzi medycyny jest używanie izotopów promieniotwórczych, które łączone są ze specyfikami farmakologicznymi, tworząc radiofarmaceutyki. Ich skuteczność polega na pozostawianiu śladów dostrzegalnych podczas badań specjalistycznych w trakcie procesów życiowych i działania danego organu. Znaczącą korzyścią tego typu środków jest pewna swoboda ich modyfikacji, dzięki czemu zyskuje się pożądany efekt.

Celem diagnostycznego rozpoznania zmian chorobowych wewnątrz organizmu wykonuje się badania medycyny nuklearnej z Kujawsko-Pomorskiego. Aby skorzystać z usług jednej z placówek, należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty współpracującego z NFZ.

Chorzy są również leczeni metodami badań nuklearnych. W tym sensie wystawia się komórki nowotworowe na działanie izotopów promieniotwórczych np. podczas przerzutów do kości, gdzie operacja chirurgiczna jest nierealna. Wykorzystuje się wówczas izotopy fosforu, strontu, samaru i renu.