Kamica nerkowa to jedno z najbardziej podstępnych schorzeń. Przez wiele lat nie wywołuje żadnych dolegliwości, jedynie czasami pojawia się ból w nerce, który na ogół szybko przechodzi. To jednak tylko cisza przed burzą.

Znajdź placówki:
Poradnia urologiczna na NFZ
Poradnia nefrologiczna na NFZ
Poradnia hematologiczna na NFZ

Atak kolki kamicy nerkowej zjawia się nagle i jest często tak bolesny, że porównuje się go do bólów porodowych.

Ostry atak bądź tępe pobolewania

Atak bywa tak silny, że chorzy wręcz skręcają się z bólu, wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, niezbędne jest też podanie leków przeciwbólowych i rozkurczających.

Ból zwykle odczuwany jest w okolicy lędźwiowej, niekiedy promieniuje do pachwiny. Mogą towarzyszyć mu nudności lub wymioty, a także uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, podwyższona temperatura, osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia.

Potwornym bólom czasami towarzyszy krwiomocz, ale może on występować także wtedy, gdy nie ma żadnych dolegliwości.

Bo kamica nie zawsze ma tak dramatyczny przebieg. Może przebiegać bez poważniejszych dolegliwości i ze skąpymi oraz mało charakterystycznymi objawami. Zdarza się to nawet wtedy, gdy kamienie są duże i wypełniają cały układ kielichowo-miedniczkowy nerki.

Chory czasami jedynie uskarży się na tępe pobolewania w okolicy lędźwiowej spowodowane stanem zapalnym, niedokrwieniem miąższu nerki i napięciem jej włóknistej torebki. Ból może pojawić się tylko wtedy, gdy utrudniony jest odpływ moczu z kielicha lub miedniczki nerkowej.

Krew w moczu

Krwiste zabarwienie moczu czasami pojawia się po większym wysiłku fizycznym, gdy złóg w nerce zostanie poruszony podczas ruchu. Kamień może wtedy przemieszczać się w nerce albo już wydostał się z niej i przesunął się do moczowodu. Jeśli nie jest zbyt duży, np. o średnicy 4-5 mm, może wędrować dalej i przedostać się do pęcherza moczowego.

Gdy kamień jest zbyt duży, może dojść do zablokowania moczowodu. Mocz nie ma odpływu i zalega powyżej kamienia w nerkach, dochodzi wówczas do wodonercza.

Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ chory może nie odczuwać żadnych poważniejszych dolegliwości, ale gdy już się pojawią, może się okazać, że doszło nieodwracalnego uszkodzenia nerki.

Ucieczka wapnia

Kamica nerkowa pojawia się w każdym wieku, najbardziej jednak nasilona jest między 30. i 50. rokiem życia. Wyjątkowo bolesny atak kolki u 50-70 proc. chorych zdarza się tylko raz w życiu. U pozostałych osób dochodzi jednak do nawrotów dolegliwości, czasami zdarzają się one kilkakrotnie.

Szczególnie często przytrafia się to tym chorym, u których powodem kamicy jest tzw. ucieczka wapnia w nerkach. Przypadłość tę można wykryć, badając poziom wapnia w moczu. Warto to sprawdzić, ponieważ taka ucieczka wapnia w moczu może też wywołać osteoporozę.

Zdarza się ona nawet u ludzi stosunkowo młodych, w średnim wieku. Konieczne jest wtedy leczenie, które z jednej strony chroni przed ucieczką wapnia, a jednocześnie zwiększa gęstość osłabionych kości i zapobiega dalszej ich destrukcji.

Profilaktyka i leczenie

Kamica nerkowa jest dość częstym schorzeniem - występuje u 1-2 proc. populacji, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Powstaje z niektórych znajdujących się w moczu związków, najczęściej ze szczawianów i fosforanów wapnia oraz kwasu moczowego.

Początkuje ją powstanie tzw. jądra krystalizacyjnego, na którym odkładają się kryształy określonych składników moczu. Kamień wtedy powiększa się systematycznie i może wrastać w tkanki nerki.

Można temu zapobiec lub przynajmniej opóźnić tworzenie się w nerkach złogów, stosując odpowiednią dietę. Urolodzy najczęściej doradzają zmniejszenie spożycie sodu (głównym źródłem jest sól) oraz wypijanie codziennie większej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody.

Konieczne może być stosowanie leków. Należy je zażywać wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, nawet wtedy, gdy są dostępne bez recepty. Niektóre preparaty pomagają bowiem tylko na określone rodzaje kamieni nerkowych.

Możesz ocenić ten artykuł: