Endokrynolodzy w Gdańsku interesują się działaniem gruczołów wydzielania wewnętrznego. W szczególności przeprowadzają diagnozowanie i leczenie procesu produkcji hormonów w takich miejscach jak przysadka mózgowa, tarczyca, jajniki, nadnercza. Poza analizowaniem samego mechanizmu wydzielania, endokrynolog pomaga pacjentom niedomagającym z powodu chorób powstałych na skutek nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów i podejmuje decyzje o stosownym leczeniu.
Endokrynolog z Gdańska jest zdecydowany w swojej działalności uwzględniać najwyższe standardy medyczne. Dzięki temu skutecznie może podejmować działania diagnostyczne i stosować odpowiednie leczenie. Niezwykle ważne dla niego są zgłaszane przez pacjenta objawy. Do najczęstszych zaliczają się: nagła utrata wagi lub jej przyrost bez zmian w diecie i obciążeniu fizycznym, ponadprzeciętna senność lub pobudzenie, zaburzenia libido, obfity trądzik, wypadanie włosów czy bóle głowy.
Przyjmujący na wizytę endokrynolog w Gdańsku zamiarem zdiagnozowania schorzenia kieruje pacjenta na odpowiednie badania. Do obowiązkowej listy należą: morfologia krwi, badanie TSH, USG tarczycy, badanie fT4 i fT3, anty-TPO i stężenie witaminy D3. Po ich wykonaniu endokrynolog ma większą swobodę postawienia dobrej diagnozy schorzenia lub zaburzenia pracy konkretnych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Obecnie badania endokrynologiczne można dokonać w placówkach publicznych. Dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia wizyty te są bezpłatne. Skierowanie przeważnie wystawiane jest przez internistę.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u endokrynologa wynosi 321 dni.
Aktualnie w Gdańsku jest 10 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje endokrynolog.
Tak. W województwie Pomorskim jeszcze jest 17 ośrodków, w których przyjmuje endokrynolog na NFZ.