Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego. Do jego pacjentów należą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Gdy chcemy zobaczyć się z urologiem na NFZ we Wrocławiu powinniśmy posiadać skierowanie.
Wizytę u urologa rezerwujemy, gdy zauważymy u siebie następujące zaburzenia: pieczenie cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, zmianę w kolorze moczu, problemy z nietrzymaniem moczu, zmiany w częstotliwości lub ilości oddawania moczu, uczucie nacisku na pęcherz, ból zlokalizowany w dolnych partiach brzucha, miednicy lub pleców, bolesne i przeciągające się erekcje, bóle lub opuchliznę narządów płciowych, problemy ze wzwodem, guzki lub zgrubienia pojawiające się na jądrach lub w pachwinach, opuchliznę nóg.
do badania u urologa z Wrocławia szykujemy się poprzez zgromadzenie wszystkich aktualnych rezultatów analiz medycznych oraz poprzez dokładne umycie się. Urolog może przeprowadzić badania palpacyjne podbrzusza, krocza, okolic lędźwiowych lub ujścia cewki moczowej. W zależności od sytuacji specjalista może także nakazać wykonanie badania prostaty (per rectum), jąder lub USG pęcherza moczowego w celu otrzymania poprawnej diagnozy choroby.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u urologa wynosi 218 dni.
Aktualnie we Wrocławiu jest 15 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje urolog.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze jest 35 ośrodków, w których przyjmuje urolog na NFZ.