Nadmierne owłosienie u kobiet pojawiające się na twarzy, rękach, nogach, brzuchu, klatce piersiowej, plecach czy ramionach to zwykle skutek zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów płciowych w organizmie. Hirsutyzm może mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę, zwłaszcza kobiet młodych.

Znajdź placówki:
Poradnia dermatologiczna na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ
Poradnia zdrowia psychicznego na NFZ

Hirsutyzmem nazywamy występowanie grubych, pigmentowych włosów u kobiety w miejscach typowych dla mężczyzn, m.in. nad górną wargą, na brodzie, bokobrodach, klatce piersiowej, dolnej części brzucha i udach, plecach lub ramionach. Hirsutyzm nie jest chorobą, ale może być skutkiem innych schorzeń lub zaburzeń gospodarki hormonalnej w organizmie. Po określeniu przyczyny, można rozpocząć właściwe leczenie.

W wielu przypadkach to testosteron, czyli męski hormon płciowy, ma wpływ na zmianę niemal niewidocznych do tej pory jasnych cienkich włosków w grube, ciemne i bardzo widoczne owłosienie. Hormon ten produkują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, jednak panowie wytwarzają go znacznie więcej, stąd charakterystyczny męski zarost.

Jeżeli nadmierne owłosienie pojawi się nagle u młodej kobiety, może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i nadmiarze męskich hormonów. Hirsutyzm może pojawić się także u kobiet w starszym wieku i jest wówczas związany z menopauzą, gdy jajniki zaprzestają produkcji hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu.

Przyczyny nadmiernego owłosienia

U części pań borykających się z nadmiernym owłosieniem stwierdza się hirsutyzm idiopatyczny, niezależny od właściwego poziomu androgenów.

Niekiedy przyczyną może być schorzenie dziedziczne skutkujące nadmierną nadwrażliwością na światło.

Wśród przyczyn wskazuje się także guzy czy torbiele jajników, guzy nadnerczy, przysadki mózgowej, choroby tarczycy oraz zespół policystycznych jajników. Wówczas mówi się o hirsutyzmie wtórnym, czyli wywołanym przez inne schorzenie.

Przyczyną nadmiernego owłosienia może być też regularne zażywanie niektórych leków m.in. anabolików, glikokortykosteroidów oraz leków przeciwzapalnych.

Aby znaleźć faktyczną przyczynę nadmiernego owłosienia należy wykonać badania diagnostyczne, szczególnie w kierunku określenia stężenia hormonów.

Leczenie

W zależności od przyczyny hirsutyzmu stosuje się różne metody leczenia. Zwykle wystarczające jest leczenie hormonalne, którym kieruje lekarz endokrynolog lub dermatolog. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to leczenie długotrwałe, trwające co najmniej kilka miesięcy.

Niekiedy niezbędne jest leczenie chirurgiczne, jeżeli przyczyną są np. guzki hormonalne.

W przypadku hirsutyzmu związanego z menopauzą właściwą metodą jest stosowanie hormonalnej terapii estrogenowej.

Ponadto już istniejące nadmierne owłosienie można usunąć mechanicznie wybierając jedną z metod depilacji, czyli usuwanie przy pomocy wosku, depilatora, golenia, kremów, lasera lub fotoepilacji lub elektrolizy, czyli usunięcia cebulek włosowych przy pomocy prądu.

Nadmierne owłosienie może stanowić poważny problem psychologiczny, zwłaszcza dla młodych kobiet i wpływać na ich samoocenę, dlatego tak ważne jest szybkie znalezienie przyczyny hirsutyzmu i rozpoczęcie leczenia.

Możesz ocenić ten artykuł: