Z pomocy położnej kobieta może korzystać od okresu pokwitania do starości, a nie tylko w czasie ciąży, porodu oraz w połogu. Specjaliści zwracają uwagę, że położna powinna towarzyszyć kobiecie przez całe życie.

Znajdź placówki:
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia położniczo-ginekologiczna na NFZ

– W Polsce trochę za mało wykorzystujemy potencjał położnych, koncentrując się na tym niezwykle ważnym okresie ciąży, porodu i połogu - ocenia adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr Beata Naworska.

Zwraca uwagę, że położna powinna towarzyszyć kobiecie począwszy od okresu pokwitania; wspierać dziewczynę w procesie zmian zachodzących w jej ciele, potem, podczas starań o dziecko zwracać uwagę na konieczność zdrowego trybu życia; opiekować się kobietą w czasie ciąży, porodu, połogu, po ewentualnych operacjach i w czasie menopauzy.

Wybór położnej – bardzo ważna decyzja

Jak podkreśla dr Naworska, zawód położnej bezwzględnie wymaga określonych predyspozycji.

– To po prostu powołanie, które pozwala nawiązać kontakt z pacjentką oparty na zaufaniu. Bez tego ta praca nie przyniesie satysfakcji żadnej ze stron. Mówimy tu wręcz o relacji terapeutycznej. Trzeba pamiętać, że w kontaktach z lekarzem wiele osób odczuwa pewną barierę, dla wielu osób rozmowa z pielęgniarką czy położną jest po prostu łatwiejsza. Mają też więcej czasu dla pacjenta – dodaje dr Naworska.

Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej osoby. Zgodnie z przepisami pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie częściej niż dwa razy w roku.

Wyboru lub zmiany dokonuje się bezpośrednio w przychodni i nie trzeba tego faktu potwierdzać w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku każdej kolejnej, nieuzasadnionej zmiany należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych na konto właściwego oddziału NFZ.

Zadania położnej

Położna POZ sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietą oraz opiekę neonatologiczną nad noworodkiem. Opracowuje plan edukacji przedporodowej, a następnie prowadzi na jego podstawie edukację kobiet w ciąży - także w ciąży wysokiego ryzyka, przygotowując je praktycznie i teoretycznie do porodu i połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa. Zajęcia mogą być prowadzone zarówno indywidualnie, jak i w grupach.

Po porodzie położna opiekuje się noworodkiem do ukończenia drugiego miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu, przeprowadzając w tym czasie od czterech do sześciu wizyt patronażowych.

Do zadań położnej należy też opieka pielęgnacyjna nad kobietą po operacji ginekologicznej lub onkologiczno-ginekologicznej od momentu wypisu ze szpitala do całkowitego zagojenia się rany pooperacyjnej. Położna odwiedza pacjentkę w domu na podstawie skierowania na świadczenia zalecone w karcie informacyjnej.

Możesz ocenić ten artykuł: