Ciężkie choroby nerek mogą długo przebiegać bezobjawowo, ale są proste do zdiagnozowania dzięki prostym badaniom krwi oraz moczu. Chodzi o oznaczenie stężenia kreatyniny we krwi i obliczenie wartości eGFR, czyli współczynnika sprawności nerek oraz badanie ogólne moczu.

Znajdź placówki:
Poradnia hematologiczna na NFZ
Poradnia diabetologiczna na NFZ
Poradnia nefrologiczna na NFZ

– Niewykryte, nieleczone, rozwijające się przez wiele lat choroby nerek prowadzą do zatrucia organizmu i śmierci. U wielu osób schorzenie przebiega bezobjawowo nawet przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego choroby nerek nazywa się "cichym zabójcą" – zaznacza krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii prof. Marian Klinger.

Objawy i leczenie

Najważniejsze objawy, mogące świadczyć o chorobie nerek, to: uczucie ciągłego zmęczenia, trudności z koncentracją, słabszy apetyt, bezsenność, skurcze mięśni - szczególnie występujące w nocy, a także obrzęki nóg, twarzy, suchość i swędzenie skóry, częste oddawanie moczu - zwłaszcza w nocy.

Na uszkodzenia nerek narażone są osoby mające w rodzinach chorych oraz te, które już na coś chorują, głównie na choroby zwane cywilizacyjnymi: cukrzycę, miażdżycę, otyłość czy nadciśnienie tętnicze. Sprawność nerek spada wraz z wiekiem, a kryzys w ich funkcjonowaniu nadchodzi ok. 60. roku życia.

Kluczem do skutecznej terapii jest wczesna diagnoza. Zastosowanie właściwego leczenia pozwala zahamować postęp choroby u większości pacjentów.

W pierwszych stadiach przewlekłej choroby nerek skuteczne jest leczenie farmakologiczne, w schyłkowych stadiach życie pacjenta ratuje leczenie nerkozastępcze – czyli przeszczep lub dializa. Aby tego uniknąć, warto raz w roku poprosić lekarza rodzinnego o zlecenie na niedrogie i dostępne w każdym laboratorium badania.

Niepokój powinny wzbudzić następujące wyniki: mocz - powyżej 10 leukocytów, mocz - powyżej 5 erytrocytów w polu widzenia, krew - stężenie kreatyniny powyżej 1,5 mg/dl, eGFR poniżej 60 ml/min.

Jak dbać o nerki

Przez nerki przepływa kilkaset litrów krwi dziennie. Każdego dnia, dzięki milionom kłębuszków, widocznych tylko pod mikroskopem, oczyszczają one krew i usuwają nadmiar wody.

Zdrowe nerki oznaczają błyszczące włosy i mocne kości, ponieważ ich praca wpływa na funkcjonowanie innych narządów i produkcję hormonów. Dzięki nim zachowana jest równowaga zasadowo-kwasowa oraz właściwy poziom sodu. To, co jest niepotrzebne lub w nadmiarze, jest wydalane. Dlatego, jeśli nerki zaczynają niedomagać, krew nie jest dostatecznie oczyszczana i dociera do innych organów z toksynami oraz odpadami przemiany materii. Zatruciu ulega wtedy cały organizm człowieka.

Zdrowiu nerek sprzyjają: aktywny styl życia, zdrowa dieta z przewagą warzyw i owoców, umiarkowane używanie soli, ograniczenie ilości cukru w diecie, odpowiednia ilość płynów (ok. 2 litry dziennie), porzucenie nałogów, regularny pomiar ciśnienia krwi.

W Polsce od 2010 r. prowadzone są zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe nerek Nefrotest. Wzięło w nich udział ponad 40 tys. osób z 54 miast. Większość z przebadanych jest zdrowa, ale u blisko 4 tys. chorych kreatynina i eGFR były niezgodne z normami.

Możesz ocenić ten artykuł: