Brak energii, ból głowy, szara cera, przetłuszczające się włosy, wypryski, łamliwe paznokcie, wzdęcia i zaparcia - to sygnały świadczące o zanieczyszczeniu organizmu. Specjaliści radzą, by oczyszczać się co najmniej cztery razy w roku. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, by odbyło się to bez szkody dla zdrowia.
Za zanieczyszczenie organizmu odpowiadają wszechobecne w naszym środowisku toksyny. - Niestety nie da się ich wyeliminować, ponieważ znajdują się w żywności, kosmetykach, używkach i detergentach. Ale możemy zapobiec spustoszeniu, które powodują. Odtruwaniu można poddawać tak cały organizm, jak i wybrane organy: nerki, wątrobę, jelita bądź stawy - mówi Ewa Napiórkowska, farmaceutka z Apteki Medicover w Warszawie.
Zła dieta - największe źródło toksyn
Największe, a jednocześnie najbardziej niebezpieczne źródło toksyn, to niewłaściwa dieta - nadmiar jedzenia typu fast food, żywność wysoko przetworzona, obfita w cukier, barwniki, konserwanty i innego rodzaju "ulepszacze". Zła dieta powoduje, że zaburzeniu ulegają fizjologiczne funkcje nerek, wątroby i jelita grubego. Skumulowane w nich toksyny sprawiają, że ich wydolność spada, a wraz z nią zahamowane zostają naturalne procesy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii.
Podstawową metodą oczyszczania, dzięki której trwale usprawnimy funkcje organizmu, jest zmiana nawyków żywieniowych - przekonuje specjalistka. W naszym codziennym menu oprócz zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców powinny znajdować się ryby i chude mięso oraz produkty wysokobłonnikowe (ziarna zbóż, płatki zbożowe, otręby i grube kasze).
Napiórkowska radzi, by przygotowując posiłki, unikać łączenia węglowodanów z tłuszczami. Sprawia to, że procesy gnicia i fermentacji w przewodzie pokarmowym ulegają zmniejszeniu, dzięki czemu ograniczone zostaje namnażanie się szkodliwej dla organizmu flory bakteryjnej.
Procesy trawienne wspomóc mogą sfermentowane napoje mleczne z pożytecznymi kulturami bakterii – jogurty i kefiry. Najlepiej wybierać naturalne, bez dodatku cukru, substancji smakowych i aromatów. Florę bakteryjną można też zregenerować za pomocą specjalnych preparatów dostępnych w aptece, tzw. probiotyków.
Oczyszczanie ekspresowe
Chcąc przyśpieszyć proces oczyszczania organizmu, można zastosować jedną ze specjalnych diet. W tej sprawie warto jednak poradzić się specjalisty – lekarza lub dietetyka - podkreśla Napiórkowska.
Dietę oczyszczającą stosuje się przez tydzień, dwa. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących poszczególnych etapów.
Popularną formą diety oczyszczającej jest tzw. sokoterapia. W jej trakcie spożywa wyłącznie soki warzywne i owocowe, często z dodatkiem ziół bądź przypraw wspomagających metabolizm.
Inną popularną dietą oczyszczającą jest dieta jednoskładnikowa (tzw. monodieta). Polega na spożywaniu jednego rodzaju produktu lub grupy produktów. Jednak stosowana przez dłuższy czas może wyjaławiać organizm, więc nie powinna trwać dłużej niż 3 dni - zastrzega specjalistka.
Specyficznym rodzajem diety oczyszczającej jest głodówka lecznicza. Powstrzymywanie się od jedzenia trwa przeciętnie dwa, trzy dni i powinno podlegać ścisłej kontroli. Jednak - jak podkreśla farmaceutka - opinie na temat jej skuteczności i bezpieczeństwa są bardzo podzielone. Przypomina, że nie powinno się stosować głodówki bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
W każdej diecie oczyszczającej wskazane jest picie dużej ilości płynów: głównie wody (można ją wzbogacić o sok z cytryny), zielonej herbaty oraz ziół.
Oczyszczające zioła
Jednym z elementów diety oczyszczającej mogą być zioła; mogą one stanowić nawet samodzielną metodę odtruwania. Jednak - jak podkreśla Napiórkowska - nie należy tego sposobu oczyszczania mylić ze stosowaniem ziół przeczyszczających, które służą jedynie ułatwieniu wypróżnienia.
Działanie ziół oczyszczających jest odczuwalne po dłuższym okresie systematycznego stosowania. Farmaceutka tłumaczy, że zioła te oczyszczają krew oraz organy ze szkodliwych substancji, złogów i nieczystości. Mogą być stosowane pojedynczo, w postaci mieszanek lub preparatów o działaniu kompleksowym.
Zioła i rośliny o właściwościach oczyszczających to np. mniszek lekarski, skrzyp polny, karczoch zwyczajny, fiołek trójbarwny, jeżówka purpurowa, pokrzywa zwyczajna, kocanka, brzoza, aloes.
Komentarze (0)