Kobiety, które przeszły menopauzę, rzadko odwiedzają gabinety ginekologów. To duży błąd, bo jest kilka chorób ginekologicznych, które dotykają kobiety właśnie po menopauzie.

Znajdź placówki:
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia onkologiczna na NFZ
Poradnia geriatryczna na NFZ

Koordynator oddziału klinicznego ginekologiczno-położniczego w olsztyńskim szpitalu miejskim dr Bogdan przyznaje, że do gabinetu lekarzy jego specjalności rzadko zaglądają panie po menopauzie. Zupełnie jakby uznawały, że problemy ginekologiczne już ich nie dotyczą.

– Takie podejście jest błędem, ponieważ niezależnie od wieku kobieta raz w roku powinna pokazać się u ginekologa. Chyba że lekarz zaleci inaczej, wówczas należy stosować się do jego zaleceń – podkreśla dr Krasucki.

Nowotwory i endometrium

Dlaczego kobiety, które już nie miesiączkują, nadal powinny być pod kontrolą ginekologiczną? Ponieważ jest cała gama schorzeń, które dotykają właśnie panie po menopauzie.

– Do najpoważniejszych należą nowotwory jajnika i endometrium, tj. rak rozwijający się z komórek nabłonka budujących błonę śluzową macicy - mówi dr Krasucki.

Oba schorzenia są poważne i możliwe do zdiagnozowania przy użyciu specjalistycznych sprzętów, jakimi dysponują w swoich gabinetach ginekolodzy.

– Nowotwory realnie zagrażają życiu pacjentek, zwłaszcza takich, które zgłaszają się do lekarzy zbyt późno – podkreśla dr Krasucki.

Wypadanie macicy i nietrzymanie moczu

Nowotwory jajnika i endometrium nie są jedynymi schorzeniami pomenopauzalnymi.

– W tym okresie kobiety chorują też na zaburzenia statyki narządu rodnego np. wypadanie macicy. Dotykają je też kłopoty związane z nietrzymaniem moczu – mówi dr Krasucki.

Te przypadłości powodują duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Wiele kobiet dotkniętych nietrzymaniem moczu często wycofuje się z życia publicznego czy społecznego: przestają bywać nie tylko na masowych imprezach, ale często rezygnują nawet z wizyt u znajomych. Tymczasem schorzenie to można dziś z sukcesem leczyć.

Z kolei wypadanie macicy - jak mówi lekarz - samo w sobie nie jest groźnym schorzeniem, ale gdy kobiety lekceważą tę dolegliwość, często borykają się z powikłaniami.

– Przy wypadaniu macicy może dochodzić do zakażeń pęcherza, a w konsekwencji do zastoju w nerkach i ich uszkodzenia. Kolejnym problemem związanym z wypadaniem macicy mogą być też uciążliwe zaparcia oraz bóle krzyża – przyznaje lekarz.

Groźny rak piersi

Jak podkreśla dr Krasucki, panie po menopauzie są też bardziej zagrożone rakiem piersi. Dlatego każda kobieta, niezależnie od wieku, w regularnych odstępach czasu (ok. raz na miesiąc) powinna sama badać swoje piersi.

– Ważne jest też korzystanie z rządowych programów zmierzających do wczesnego wykrywania raka piersi. Kobiety otrzymują co jakiś czas zaproszenie na mammografię, ale niestety, bardzo niewiele z nich z tych zaproszeń korzysta. To duży błąd – mówi lekarz.

Możesz ocenić ten artykuł: