Katar, osłabienie, ból oczu, kaszel - to charakterystyczne cechy przeziębienia. Temperatura lub stan podgorączkowy, utrata apetytu, ból głowy towarzyszą mu rzadko. Natomiast objawami grypy są m.in. gorączka powyżej 39 st., dreszcze, bóle głowy, stawów i mięśni.
Grypa często mylona jest z przeziębieniem. Choroby te jednak - jak wskazują lekarze - dość łatwo odróżnić.
Przeziębienie czy grypa?
Prof. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH, podkreśla, że objawy grypy nie są specyficzne; objawy grypopodobne może wywołać ponad 200 wirusów oddechowych krążących w tym samym czasie co wirus grypy.
PZH wskazuje, że cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj zmniejszenie drożności nosa, średnie objawy zmęczenia, osłabienia, ból oczu, kaszel. Temperatura, stan podgorączkowy, utrata apetytu, ból głowy występują rzadko.
Natomiast charakterystyczne dla grypy jest to, że choroba pojawia się nagle, gorączka przekracza 39 stopni i trwa jeden lub dwa dni. Towarzyszą jej dreszcze, bóle głowy, stawów, mięśni, znacznie osłabienie. Zajęty jest układ oddechowy, co objawia się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem, a także poczuciem ogólnego rozbicia.
Jak się leczyć?
Prof. Bolesław Samoliński, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, przypomina, że zarówno przeziębienia jak i grypa są wywoływane przez wirusy, dlatego w ich leczeniu nieuzasadnione jest stosowanie antybiotyków, bo te działają na bakterie.
"Podczas przeziębienia lepiej jest stosować leki OTC (dostępne bez recepty), które może nie skrócą trwania infekcji, ale mogą złagodzić jej objawy - odetkać nos, obniżyć gorączkę, złagodzić kaszel" - tłumaczy.
Leczenie objawowe stosuje się też w niepowikłanych przypadkach grypy niewymagających szczególnej interwencji.
Prof. Samoliński radzi, by w czasie przeziębienia i grypy pozostać w domu i położyć się do łóżka. Ma to sens nie tylko dlatego, że zapewnia ciału odpowiednią temperaturę, ale odciąża układ krążenia. "Najwięcej powikłań zdarza się u osób, które chodzą do pracy w czasie infekcji" - ostrzega ekspert.
Niebezpieczne powikłania
PZH przypomina, że najczęstsze powikłania pogrypowe występują ze strony układu oddechowego (np. grypowe zapalenie płuc i oskrzeli, wtórne bakteryjne zapalenie płuc) i ze strony układu nerwowego (m.in. zapalenie mózgu, opon mózgowych).
Często zdarzają się również zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, a także zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych. Co roku odnotowuje się również przypadki śmiertelne.
Jak się chronić?
Prof. Brydak podkreśla, że najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie. "Grypę określa się jako ostatnią niekontrolowaną plagę ludzkości. Czy możemy z tym walczyć? Tak, wszystko zależy od nas" - przekonuje prof. Brydak.
Z kolei prof. Samoliński przypomina, że na co dzień warto przestrzegać kilku zasad, które mogą pomóc w profilaktyce przeziębień i grypy: unikać bliskiego kontaktu z chorymi, często myć ręce, unikać dotykania oczu, nosa i ust, a także dbać o siebie - zdrowo się odżywiać, uprawiać regularną aktywność fizyczną.
Ekspert podkreśla, że przeziębienie jest czymś naturalnym. Przeciętna osoba przechodzi przeziębienie i grypę średnio 200 razy w życiu, a czas trwania wszystkich objawów tych schorzeń wynosi w sumie około trzech lat.
Komentarze (0)