Środki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji - przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza - są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Lekarz odradzi je jednak mężczyznom z niedociśnieniem czy nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym.

Znajdź placówki:
Poradnia urologiczna na NFZ
Poradnia zdrowia psychicznego na NFZ
Poradnia chorób płuc na NFZ

– Preparaty na zaburzenia erekcji zostały dobrze przebadane. Pierwsze z nich wprowadzono w 1998 roku, okres trwania tych badań jest więc długi – mówi seksuolog, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Jako ciekawostkę podaje informację, że tego typu leki stosuje się także u dzieci, które mają pierwotne nadciśnienie płucne. – To zawsze uspokaja pacjentów: jeżeli dostają je dzieci, to znaczy, że leki te są bezpieczne – podkreśla.

Najpierw konsultacja lekarska

Środków na zaburzenia erekcji, podobnie jak żadnych innych, nie wolno jednak stosować na własną rękę.

– Zastosowanie każdego leku wymaga konsultacji z lekarzem i odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki. Każdy lek ma swoje wskazania, ale też przeciwwskazania – mówi profesor. Podłożem 80 proc. wszystkich przypadków zaburzeń erekcji są choroby (m.in. serca i naczyń, tj. miażdżyca tętnic, wysokie ciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, choroby tarczycy). Pozostałe 20 proc. to czynniki psychologiczne (brak pewności siebie, problemy w związku, depresja, stres). Na zaburzenia erekcji wpływ ma również styl życia (alkohol, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej).

Ważne jest więc określenie przyczyny zaburzeń. Powinien to zrobić lekarz na podstawie odpowiednich badań i zebranego wywiadu.

Jeśli po postawieniu diagnozy lekarz wystawi receptę na środek na zaburzenia erekcji, wówczas taki lek bez obaw można stosować.

Sam lek nie wywoła erekcji

Leki stosowane w leczeniu tego typu zaburzeń są dostępne na receptę. Może je przepisać nie tylko specjalista (np. urolog, czy seksuolog), ale też lekarz rodzinny.

Lekami podstawowymi są tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5. Wpływają na poszerzenie tętnic i napływ krwi do tzw. ciał jamistych prącia, przez co dochodzi do erekcji.

Prof. Lew-Starowicz podkreśla: środków na zaburzenia erekcji nie należy zamawiać przez internet. Niesprawdzone specyfiki mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

W aptekach są także dostępne bez recepty preparaty ziołowe. Cieszą się coraz większą popularnością, być może dlatego, że ich zakup nie wymaga trudnej dla wielu mężczyzn wizyty u lekarza.

Należy jednak pamiętać, że leki te nie powodują samoistnych erekcji, konieczna jest stymulacja seksualna.

Leki należy przyjmować na jedną, dwie godziny przed planowaną aktywnością seksualną. Ich czas działania jest różny; zależy m.in. od rodzaju przyjmowanego preparatu.

Nie wolno ich przyjmować w trakcie posiłku, ponieważ z pokarmem wchłaniają się dużo gorzej, przez co mogą nie zadziałać.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Najczęstsze skutki uboczne stosowania leków na zaburzenia wzwodu to: bóle i zawroty głowy oraz zaczerwienienie twarzy. Rzadziej pojawiają się: krwawienie z nosa, mocne lub szybkie bicie serca, osłabienie, omdlenia.

Odradza się je mężczyznom m.in. ze: zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobą wrzodową żołądka, niedawno przebytym zawałem serca, udarem mózgu, chorobą niedokrwienną serca, bólami wieńcowymi, niewydolnością krążenia, zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym, wadami zastawkowymi.

Możesz ocenić ten artykuł: