Gdy nie wystarczy pomoc udzielona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, można skorzystać z porady w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wizyta u niektórych specjalistów wymaga skierowania od lekarza POZ.

Znajdź placówki:
Poradnia dermatologiczna na NFZ
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia położniczo-ginekologiczna na NFZ

W większości przypadków, aby zapisać się na wizytę u specjalisty niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Porada specjalisty – czego możemy się spodziewać?

Lekarz wystawiający skierowanie do specjalisty może zgłosić, że pacjent wymaga udzielenia porady w domu. Potrzebę takiej wizyty może również w razie konieczności przedstawić pacjent lub jego opiekun. Gdy istnieje uzasadnienie medyczne, lekarz specjalista zbada pacjenta w domu.

Lekarz specjalista w ramach wizyty wydaje pacjentowi opinię o stanie zdrowia, stawia diagnozę wstępną lub rozpoznanie oraz wskazuje dalszy sposób leczenia.

Może się okazać, że nie wystarczy jedna konsultacja i wówczas pacjent może zostać objęty leczeniem stałym. Wówczas na kolejne wizyty u lekarza specjalisty prowadzącego leczenie nie jest już potrzebne każdorazowo skierowanie od lekarza POZ.

Lekarz specjalista powinien pisemnie informować lekarza, który skierował do niego pacjenta lub lekarza POZ, o rozpoznaniu, podjętym leczeniu, przebiegu, rokowaniu, przepisanych lekach, sposobie ich dawkowania oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych. Pacjent po otrzymaniu takiego zaświadczenia, powinien przekazać je swojemu lekarzowi POZ lub kierującemu do specjalisty.

Lekarz specjalista może także skierować pacjenta do innego specjalisty lub, gdy leczenie tego wymaga, wystawić skierowanie do szpitala.

Do niektórych specjalistów bez skierowania

W sytuacji, gdy pacjent znajduje się w stanie nagłym, gdy chodzi o wizytę u ginekologa, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa i psychiatry - skierowanie od lekarza POZ nie jest potrzebne.

Skierowania od lekarza POZ nie potrzebują też osoby chore na gruźlicę, zakażone wirusem HIV, a także uzależnione od alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.

Skierowanie nie jest też potrzebne pacjentowi, który jest inwalidą wojennym i wojskowym, osobą represjonowaną, kombatantem lub cywilną, niewidomą ofiarą działań wojennych, a także gdy jest uprawnionym żołnierzem, pracownikiem lub weteranem poszkodowanym - w zakresie urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.

Warto pamiętać o prawach pacjenta

Ze skierowaniem należy udać się do rejestracji przychodni, w której przyjmuje lekarz danej specjalizacji, okazać skierowanie i zapisać się na konkretny termin. Rejestracji takiej można dokonać także telefonicznie lub poprosić o zapisanie nas kogoś bliskiego.

Warto pamiętać, że pacjent ma prawo zapisać się na wizytę u specjalisty dowolnie wybranego dnia w godzinach pracy rejestracji. Niezgodne z prawem jest wyznaczenie przez placówkę np. tylko wybranych dni, gdy można dokonywać zapisów do specjalisty.

Gdy pacjent zostanie objęty stałym leczeniem u specjalisty, wówczas to lekarz powinien ustalać termin kolejnej wizyty.

Na wizytę u specjalisty pacjenci muszą czekać od kilku dni do kilkunastu miesięcy, w zależności od specjalności lekarza oraz regionu, w którym mieszkają.

Możesz ocenić ten artykuł: