Zmienia się system kształcenia lekarzy. Jednym z elementów tej modyfikacji jest zniesienie podyplomowego stażu. Jako ostatni odbędą go medycy, którzy ukończą studia w 2017 r. Zmiany wprowadzane są także w systemie specjalizacji.

Znajdź placówki:
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia położniczo-ginekologiczna na NFZ

Studia medyczne trwają sześć lat. Praktyka zawodowa lekarzy rozpoczyna się na czwartym roku. Najważniejsze egzaminy medycy muszą zaliczyć na piątym roku studiów.

LEK zamiast LEP

W 2013 r. Lekarski Egzamin Państwowy (LEP) zastąpił Lekarski Egzamin Końcowy (LEK). Organizuje go Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Na podstawie wyniku LEK odbywają się kwalifikacje do specjalizacji lekarskich.

By przystąpić do LEK, trzeba być absolwentem studiów na kierunku lekarskim, lekarzem stażystą lub lekarzem mającym prawo wykonywania zawodu. Egzamin odbywa się od 15 września do 30 września oraz od 15 lutego do 28 lutego.

LEK składa się z 200 pytań testowych. Aby uzyskać pozytywny, trzeba zdobyć co najmniej 56 proc. maksymalnej liczby punktów. W przypadku, gdy wynik nie jest pozytywny lub satysfakcjonujący, istnieje możliwość powtórzenia egzaminu w innym terminie.

Koniec staży lekarskich

Obecnie program trzynastomiesięcznego stażu jest realizowany na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Staż obejmuje: choroby wewnętrzne, pediatrię w tym neonatologię, chirurgię ogólną w tym chirurgię urazową, położnictwo i ginekologię, psychiatrię, anestezjologię i intensywną terapię, medycynę ratunkową, medycynę rodzinną w warunkach stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej opieki zdrowotnej.

Każdego roku staż rozpoczyna się 1 października lub 1 marca, kończy uzyskaniem zaliczenia od koordynatora stażu. Lekarz – stażysta otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie miesięczne w wysokości 2 007 zł.

Ostatni taki staż zostanie zorganizowany w 2017 r. - w 2011 r. weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, która znosi podyplomowy staż lekarski.

Jak zdobyć specjalizację

Lekarz może uzyskać tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego oraz po złożeniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) albo po uznaniu za równoważny tytułu specjalisty uzyskanego za granicą.

Lekarze odbywający specjalizację udzielają świadczeń zdrowotnych pod nadzorem lekarza specjalisty. W tym samym okresie można odbywać tylko jedno szkolenie specjalizacyjne.

System specjalizacji oparty został o moduły. Moduł podstawowy zawiera treści uniwersalne dla grupy specjalizacji oraz wybrane zagadnienia nauczane dawniej w czasie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł rozbudowany zawiera wiedzę ściśle specjalistyczną. Szkolenie w tym systemie rozpocznie się po opracowaniu i zatwierdzeniu przez ministra zdrowia programu specjalizacji dla systemu modułowego w danej dziedzinie medycyny.

Specjalizacja w trybie rezydentury

Decyzje w sprawie przyznawania i rozdziału szkoleń specjalizacyjnych w trybie rezydentur na poszczególne województwa podejmuje minister zdrowia, decyzje w kwestii pozostałych wolnych miejsc - wojewoda.

Szkolenie specjalizacyjne w ramach rezydentury może odbywać wyłącznie lekarz nieposiadający I lub II stopnia specjalizacji lub tytułu specjalisty.

Szkolenie to odbywa na podstawie umowy o pracę zawartą z podmiotem, który je prowadzi. Za pracę wykonywaną na podstawie tej umowy, lekarz otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, którego wysokość określa rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Możesz ocenić ten artykuł: